AKDENİZ’İN İNCİSİ KAŞ

6 dk okuma süresi


Abone ol
0

Son dönemlerin gözde tatil beldesi Kaş, Antalya’nın en batısında yer almakta. İlçenin Antalya’ya olan uzaklığı ise 187 kilometre. Kaş’a ulaşmak için otobüs kullanmak ise şart. Otobüste uzun süren yolculukları sevenlerdenseniz Kaş merkeze şehirler arası otobüslerle ulaşmak mümkün. Uzun yol çekmeden zamandan kazanmak istiyorum diyorsanız da Antalya merkeze ya da Dalaman’a uçakla gelebilir oradan Kaş’a otobüslerle veya transfer araçlarıyla geçebilirsiniz.

KAŞ İLÇESİNİN TARİHİ

Kaş, Likya uygarlığına ait bir liman kentiydi. Bu dönemde adı Antiphellos olan ilçe, Makedonya Kralı Büyük İskender’in Anadolu’yu fethetmesiyle Büyük İskender’in kontrolü altına girmiştir. Büyük İskender’in erken ölümü sebebiyle bölge, Seleuokaslar ve Plotemaioslar arasında yine el değiştirmiştir. Roma döneminde önemli bir liman kenti haline gelen ilçe, Bizansların kontrolüne girince piskoposluk merkezine dönüşmüştür. Şehir Türklerin yönetimini geçince ise yeniden isim değiştirmiş ve ismi Andifli olmuştur.

Kaş, Uzun çarşı

1614 yılında ismi yeniden değişen ilçe günümüzde anıldığı gibi Kaş ismini almıştır. Bir Teke Bey’i bölgeyi ziyaret eder ve yüksek bir tepeden bu bölgeyi inceler. Teke Bey’i, yukarıdan bakıldığı zaman hilal şeklinde gözüken şehre Kaş adını verir. O yıldan itibaren Kaş olarak anılan ilçe, cumhuriyetin kurulmasıyla belediye olmuştur. Bu bölgede toplamda 60 bin kişi yaşamakta. İnsanların büyük bir bölümü geçimini turizmden sağlasa da ilçeye ait köylerde tarım ve hayvancılıkta yaygın.

Kaş, Küçük çakıl plajı

Kaş’ta turizmin etkisi ile yaz aylarında nüfus 2 katı kadar artabiliyor. Tatil için Akdeniz’in incisi Kaş’ı tercih etmek için birçok güzel sebep var. Şehrin doğal güzelliğini koruyor olması ve büyük şehirlerin yorucu yoğunluğundan uzak olmasıysa bu sebeplerden birkaçı.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Çok Güzel Çok Güzel
0
Çok Güzel
Güzel Güzel
0
Güzel
Sasirtici Sasirtici
0
Sasirtici
Kötü Kötü
0
Kötü
Baya Kötü Baya Kötü
0
Baya Kötü
Çöp Çöp
0
Çöp

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir