AVRUPA’DA Kİ İLK İNSAN KALINTILARI BULUNDU!

4 dk okuma süresi


Abone ol
6
6 Puan

Bilim insanlarının bir Bulgar mağarasında keşfettiği kemikler, modern insanların düşünülenden çok daha önce Avrupa’ya geldiğini gösteriyor.

Bulgaristan’daki bir mağarada keşfedilen kemikler, Avrupa da ki ilk insanların olduğu düşünülüyor. Bulunan fosillerin 44-46 bin yıl öncesine dayandığını düşünen araştırmacılar yaptıkları çalışmada Bacho Kiro mağarasında 4 kemik parçası ve bir dişten oluşan 5 fosil ortaya çıkardı.  Şimdiye kadar yapılan araştırmalarda en fazla 41-42 bin yıllık fosiller bulunmuştu.

Kazı alanında ayrıca, insanlar tarafından yapıldığı düşünülen bir dizi malzeme de bulundu. Bunlar arasında mağara ayılarının dişlerinden yapılan kolyeler de bulunuyor.

Araştırmacılar, elde edilen bulgulara göre Homo sapiens’in kısa süreli bir ısınma döneminde Afrika’dan geldiğine inanıyor. O sırada Avrupa, binlerce yıldır kıtada yaşayan Neandertal’lerin yaşam yeriydi.

Almanya’daki Max Planck Antropoloji Enstitüsü İnsan Evrimi Bölümü direktörü Jean-Jacques Hublin, Homo sapiens ve Neandertal’lerin yaklaşık 7 bin yıl boyunca Avrupa kıtasını paylaştıklarını söylüyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaş!

6
6 Puan

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Çok Güzel Çok Güzel
0
Çok Güzel
Güzel Güzel
0
Güzel
Sasirtici Sasirtici
0
Sasirtici
Kötü Kötü
0
Kötü
Baya Kötü Baya Kötü
0
Baya Kötü
Çöp Çöp
0
Çöp

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir