BEBEKKEN BİLE KATİL OLAN KOBRA YILANI!

6 dk okuma süresi


Abone ol
0

Asya, Avustralya ve Afrika’da yaşayan kobra yılanları avlarını zehirleyip öyle yiyor. Kobraların zehirleri, insanların ölümüne de neden olabiliyor.

Kobra, Elapidae familyasında yer alan çeşitli yılan türlerinin ortak adı. Genellikle Asya, Avustralya ve Afrika’nın çölleri ve tropik bölgelerinde yaşıyorlar.

Uzunlukları 1 ile 6 metre arasında değişiyor. Zehri öldürücü olan bu yılan, yaygın görüldüğü Hindistan’da binlerce insanın ölümüne neden oluyor. Bu yılanlar genellikle kızıl, esmer ve sarı renkte oluyor.

Av olarak kurbağa, kuş, kertenkele, balık ve küçük memelileri seçiyorlar. Avlarını zehirleyip öyle yiyorlar. 

Toprak altı, ağaç, suda yaşayabilen kobralar, 180 kadar türe sahip. Bir kobra bir insana sadece tehdit durumunda saldırıyor. 

Kobra zehri nelere yol açıyor?

Yılanın zehri protein ve polipeptitlerden oluşuyor. Zehir, yılanın gözlerinin arkasında bulunan tükürük bezlerinde ortaya çıkıyor. 

Kobra, avını ısırdığında 8-10 milimetre olan dişleriyle bir yara açıyor ve bu yaradan zehri enjekte ediyor. Kobranın zehri, sinir sistemini etkiliyor. Hızlıca şiddetli bir acı başlıyor. Görüşte bulanıklılık yaşanıyor. Zehir, uyku hali ve hatta felce yol açıyor.

Türkiye’de 41 tür yılan var. Bunlardan 28’i zehirsiz, 13’ü ise zehirli. 

Yılan ısırığından sonra vücutta oluşan yaranın derinliği, enjekte edilen zehir miktarına göre sepmtomlar değişiyor. 

Türkiye’de kobra yılanı saldırılarına karşı herhangi bir panzehir yok. Çoğunlukla Mısır ve Fransa’da bulunan bu panzehirler, çeşitli aşamalardan geçerek üretiliyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Mükemmel Mükemmel
1
Mükemmel
Çok Güzel Çok Güzel
0
Çok Güzel
Güzel Güzel
0
Güzel
Sasirtici Sasirtici
0
Sasirtici
Kötü Kötü
0
Kötü
Baya Kötü Baya Kötü
0
Baya Kötü
Çöp Çöp
0
Çöp

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir