BEYNİMİZİN NE KADARINI KULLANIYORUZ ?

7 dk okuma süresi


Abone ol
0

Beynimizin sadece yüzde 10’unu kullandığımız söylenir. Peki geriye kalan yüzde 90’lık kısım ne yapıyor, boş boş duruyor mu ve bu yüzde 90’lık kısmı da kullanırsak ne olur? Biliyor musunuz bilmiyorum; ama Lucy adındaki film bunu konu alıyordu. 2014 yılında çıkan bu filmde yanlışlıkla beyninin kullanım kapasitesi artan bir insana ne olduğunu görüyorduk. Filmde başrolün beyninin kullanım kapasitesi arttığında adeta süper güçleri oluyordu. Zamanda yolculuk yapabiliyor, nesneleri istediği gibi hareket ettirebiliyor, zihin okuyabiliyor ve daha fazlasını yapabiliyordu. Peki gerçekte de beynimizin tamamını, yani yüzde 100’ünü kullanırsak böyle mi olur? Tabi ki hayır. İnsanoğlu zaten beyninin tamamını kullanıyordur. Bu yüzde 10’luk kısmı kullanma muhabbeti tamamen yalandan ibarettir.

1890 yılında William James bir araştırma üzerinde çalışıyor ve araştırmanın sonucuna göre bir insan en fazla 250-300 iq seviyesine ulaşabilir ve Dünya üzerindeki insanların %2 ile %10’u arasında olanların bu zeka seviyesine ulaşabileceğini söylüyor. İnsanlar bu bilgileri çarpıtarak beyinlerimizin yüzde 10’luk kısmını kullandığımızı savunmaya başlıyor. William James, 1908 yılında çıkardığı The Energies of Men adlı kitabında böyle bir şeyin olmadığını söylüyor fakat bu iddialar günümüze kadar gelmiş bulunmaktadır. 1936 yılında Dale Carnegie, ”Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı” adlı bir kitap çıkarıyor ve bu yüzde 10 ibaresi ilk defa o zaman kullanılıyor.

Daha sonralarında insanlar Einstein, Tesla gibi dahiler yüzde 10’unu kullanıyorsa biz ne kadarını kullanabiliyoruz diye düşünmeye başlıyorlar. Yüzde 2, yüzde 5 gibi iddialar ortaya atılıyor. Beyin ile alakalı MR gibi icatlar yapıldıkça beynimiz daha fazla incelenmeye de başlandı ve bu iddialar çürütüldü. Beynimizin uyurken bile tam kapasite, yani yüzde 100 bir şekilde çalıştığı kanıtlandı. Beynimiz evrendeki en karmaşık şeydir ve dünya üstündeki en iyi süper bilgisayardan daha karmaşık ve gelişmiştir. Beynimiz günlük yaptığımız küçük şeylerde bile tamamını kullanıyor. Bilim adamları yüzde 10’luk kısmı kullanmayı bir yalandan ibaret olduğunu söyleseler de insanoğlu hala buna inanmaya devam ediyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Çok Güzel Çok Güzel
0
Çok Güzel
Güzel Güzel
0
Güzel
Sasirtici Sasirtici
0
Sasirtici
Kötü Kötü
0
Kötü
Baya Kötü Baya Kötü
0
Baya Kötü
Çöp Çöp
0
Çöp
Furkan Karakaş
Tarih, Teknoloji, Araba, ve Havacılık meraklısı.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir