En Acımasız Deney: Küçük Albert Deneyi

6 dk okuma süresi


Abone ol
3
3 Puan

Hepimiz bazı şeylerden korkarız ama korkunun tam olarak ne olduğunu bilmeyiz. Korku belirili tehdit olarak algılanan olay sonucunda tepki olarak ortaya çıkan yaşamsal bir dürtüdür. Peki korku dürtüsü doğuştan beri bizde var mıdır? Bu soruların cevabını merak eden 2 arkadaş bir bebek üzerinde korku dürtüsünün doğuştan gelip gelmediğini araştırmışlar. 8 aylık bebek üzerinde yapılan bu deney bir hayli korkutucu. Davranış Psikolojisi ekôlünun kurucusu Watson ve asistanı Rosalie Rayner görev yaptıkları John Hastanesinin kreşinde oynayan çocukların davranışlarını izlerler ve onlar üzerinde test yapmaya karar verirler.

Minik bebek Albert’in önüne sırasıyla fare, tavşan, yanan kağıt parçası, köpek, maske ve peruk getirirler. Amaç küçük Albert’in bu cisimlere karşı koşulsuz tepkisini ölçmektir. Fakat sonuç olarak minik bebek herhangi birinden korkmaz hatta onları sevmek için eline alır ve oynar, oynamak ister. Albert o cisimlerden korkmadığı onları elinde tutmak istediği zaman gözlemciler metal bir çekiçle bir demire vurarak korkunç ve şiddetli bir ses çıkarırlar ve o sırada minik bebeğin korkmasını sağlarlar.

Ortam sessiz hale gelince yeniden cisimlerle oynayan Albert için yeniden metal demirle ses çıkartılır ve bu her seferinde yapılır. Bu sırada bu gürültülü sesten dolayı Albert korktuğu için ağlar. Daha sonrasında getirilen cisimlerden ses çıkarılmamasına rağmen kaçmaya, ağlamaya ve korkmaya başlar.

Amaçlarına ulaşan Watson ve asistanı Rosalie Rayner minik bebeği hastanede herhangi bir psikolojik destek vermeden öylece bırakırlar. Hayatının geri kalan kısmında herkesin tahmin edebileceği gibi psikolojik sıkıntılar yaşayan minik bebek Albert (Asıl adı Douglas) 6 yaşında hidrosefali’den (beyinde su toplanması) hayatını kaybetti.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaş!

3
3 Puan

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Çok Güzel Çok Güzel
1
Çok Güzel
Güzel Güzel
1
Güzel
Sasirtici Sasirtici
0
Sasirtici
Kötü Kötü
0
Kötü
Baya Kötü Baya Kötü
0
Baya Kötü
Çöp Çöp
0
Çöp

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir