CANLI DONAN ADAM: JAMES BEDFORD

8 dk okuma süresi


Abone ol
0

James Bedford, dünyanın dondurulan ilk insanı olarak tarihe geçti. 53 yıldır cryo tüpü içinde donmuş halde bekleyen ABD vatandaşı Bedford, 12 Ocak 1967’de 73 yaşındayken cryo tüpüne girerek dondurulan ilk insan olmuştur.

Ölümünün üstünden 53 yıl geçen ve şuanki yaşı 126 olan James Böbrek kanseri olduğu ve tedaviye cevap vermediği için ölümü beklenen James Bedford, ölümü beklemek yerine hastalığına ilerleyen yıllarda bir çözüm bulunacağını düşünerek, kendi isteği ile cryo tüpüne girdi Bedford bu tür bir işlemi uygulayan ilk kişi olarak tarihe geçti.

Ölümcül hastalığa yakalanmış olan zengin insanlar, yaşadıkları dönemde yakalandıkları hastalığa bir çare bulunamamışsa kendilerini dondurarak, tedavi bulunan gelecekte yeniden canlandırılmayı istiyorlar.

James Bedford, o günden beri resmen ölü kabul ediliyor olsa da tıbbi olarak ölü değil. Vücudundaki organlar çalışabilir ve işlevsel durumda olduğu için bitkisel hayat tıbben ölü sayılmaz. Cryo tüpünde organları bozulmadan bekleyen James Bedford, henüz uyanmadı ancak dondurulmuş insanları organlara hasar vermeden geri çözmenin bir yolu bulunduğu zaman tekrar hayata döndürülecek.

Kan donduğunda içindeki buz kristalleşip organlara zarar vereceği için vücuttan tüm kan çıkarılıyor ve katı karbondioksit ya da sıvı azot kullanılarak -180 dereceye kadar soğutuluyor 1967’den beri 250’den fazla kişinin cesedi bu şekilde bekliyor, 2000’e yakın kişi cesetlerinin dondurulması için başvurduğu bilinmektedir. En küçük hasta olarak 14 yaşındaki kanser hastası Ingiliz kızın, vücudu donduruldu. mücadele ettiği kansere tedavi bulunduktan sonra yeniden hayata döndürülecek

Kontrol dışında veya Amerika dışında ölürseniz diye isteğinize bağlı olarak size bileklik veya kolye veriyolar. Ölümünüz durumunda bedenin acil bir şekilde nereye gönderilmesi gerektiği belirtiliyor. Bu bileklikte, ‘defnetmeyin, otopsi yapmayın’ yazıyor

Dünyada vücut dondurma işlemi yapan en ünlü 2 firma bulunuyor. ALCOR ve Cryonics Enstitüsü olarak bilinen firmaların devamında insan dondurma teknolojisi üreten, sıvı ilaçları hazırlayan onlarca firma da bulunmaktadır. 1986 yılında tamamıyla vücudunu dondurmak isteyenlerden 80 bin dolar, sadece beynini dondurmak isteyenlerden ise 20 bin dolar alınmıştır. Güncel rakamlara göre vücut dondurmak 80 bin, sadece beyin dondurmak 15 bin dolar.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Çok Güzel Çok Güzel
0
Çok Güzel
Güzel Güzel
0
Güzel
Sasirtici Sasirtici
0
Sasirtici
Kötü Kötü
0
Kötü
Baya Kötü Baya Kötü
0
Baya Kötü
Çöp Çöp
0
Çöp

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir