Doğada Nadir Görülen Olaylar

8 dk okuma süresi


Abone ol
6
1 Paylaşılma, 6 Puan

SU ALTI BUZ SAÇAĞI

Ölüm sarkacı ve ya ölüm parmağı olarak bilinen su altı buz saçağı, aşırı soğukta donmaya başlayan tuzlu deniz suyunun, donmuş buz parçalarının dibe vurmasıyla başlar. Batan buz parçasının sıcaklığı çok düşük sıcaklıktadır, yüzeyde oluşan buz parçasının altında bulunan deniz suyu sıcaklığı daha yüksektedir.Bu olayda buz parçaları ılık deniz suyunun arasına daldığında hangi yöne doğru akarsa dondurarak sarkıtlar meydana getirir.Adına ölüm sarkacı denmesinin nedeni , geçtiği her yeri dondurmasıdır. Yani dipte temas ettiği her canlıyı dondurur ve ölüme mahkum bırakır.

AYKUŞAĞI

Hepimizin bildiği gökkuşağı gibi ortaya çıkar. Gökkuşağı güneşten yansıyan ışınların yağmur suyu damlalarında ve buharda kırılarak atmosfer son halini alarak kuşak halinde gözükür. Aykuşağında isimden de anlaşılacağı üzere aydan yansıyan ışınların , hava karardığında atmosferde oluşan yağmur damlaları ve siste kırılarak ortaya çıkar. Gökkuşağı yedi renk yansıtırken ,aykuşağı buz beyazı bir renkte görülür.

YILDIRIM ŞELALESİ (CATATUMBO YILDIRIMLARI )

Bu yıldırımlar sadece Venezuela’nın Catatumbo nehrinde görünür. Fırtına sonucunda oluşan girdap sonrası çıkar bu yıldırımlar yılda 140-160 kere, günde 10 saat ve saatte 280 kez tekrarlanabiliyor.

LENTİKÜLER BULUTLAR

Çok ender görülen bu doğa olayı, ufo bulutları olarak da adlandırılır. Genellikle dağ ve vadiye yakın yerlerde oluşan saatte 60-80 kilometre hız şiddetinde olan çok şiddetli fırtına habercesidir.

SÜPER HÜCRE FIRTINASI

Atmosferin üst seviyelerinde rüzgarın yön için kararsız kalması ve ısı değişiminin (ani soğuma ve ya ani ısıma) fazla olması sonucu oluşur. Dünyanın her yerinde oluşabilir ama genellikle Amerika’nın batısında hortum görülen yerlerinde : Arjantin , Urugay ve Brezilya da çok sık oluşur.Kayıtlara geçen yerler: Çin, İngiltere ve Avrupa’dır.

MAMMATUS BULUTLARI

Türkiye’de Memeli Kümülüs denilir. Genellikle okyanus ve büyük deniz kıyılarından gözlenir. En çok ABD’de ve Avustralya’da sıklıkla görülen bu bulutlar pürüzsüz yuvarlak kabarmalardan oluşmaktadır. Bu bulutlar kötü havanın yaklaştığını gösterirler.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaş!

6
1 Paylaşılma, 6 Puan

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Mükemmel Mükemmel
1
Mükemmel
Çok Güzel Çok Güzel
2
Çok Güzel
Güzel Güzel
2
Güzel
Sasirtici Sasirtici
1
Sasirtici
Kötü Kötü
0
Kötü
Baya Kötü Baya Kötü
0
Baya Kötü
Çöp Çöp
0
Çöp

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir