DÜNYA BENZERİ YENİ BİR GEZEGEN KEŞFEDİLDİ!

4 dk okuma süresi


Abone ol
4
4 Puan

Yeni Zelandalı gök bilimciler, son derece nadir gözlemlenebilen yeni bir gezegen tespit etti.

‘Süper Dünya” olarak nitelendirilen yeni bir gezegen ortaya çıkaran Canterbury Üniversitesi’nde görevli gök bilimciler, çekimsel mikro mercekleme tekniğini kullandıklarını açıkladı.

Kütleçekimsel merceklenme uzaktaki bir kaynak ile gözlemci arasındaki madde (galaksi kümesi gibi) dağılımını ifade eder. Bu kaynaktan gelen ışığın, gözlemciye doğru yolculuk ederken, kütleçekimsel merceklenme olayı sayesinde bükülmesi yeteneğidir. Bu etki, Einstein’in genel görelilik teorisinin tahminlerinden biridir ve kütleçekimsel merceklenme olarak bilinir.

Dünya’dan büyük, Neptün’den küçük kütleye sahip OGLE-2018-BLG-0677 adlı gezegenin yıldızına, Dünya’nınkinden yakın olduğu ve yıldızının kütlesinin Güneş’ten daha küçük olduğu, gezegende bir yılın 617 gün sürdüğü belirtildi.

Yörüngesi ve büyüklüğüyle Dünya’ya olan benzerliği dikkat çeken gezegen, araştırma ekibi lideri Dr. Herrera Martin tarafından oldukça nadir bir keşif olarak nitelendirildi. Martin, Samanyolu’ndaki bir milyon yıldızdan çok küçük bir bölümünün bu yöntemle gözlenebileceğini belirtti. Araştırmacı, bu tür gözlemlerin tekrarlanamayacağını belirtirken, bu yöntemle bir gezegenin yakalanması olasılığının milyonda bir olduğunu sözlerine ekledi.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaş!

4
4 Puan

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Çok Güzel Çok Güzel
0
Çok Güzel
Güzel Güzel
0
Güzel
Sasirtici Sasirtici
0
Sasirtici
Kötü Kötü
0
Kötü
Baya Kötü Baya Kötü
0
Baya Kötü
Çöp Çöp
0
Çöp

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir