Dünya Dönmeyi Bıraksaydı Neler Olurdu?

7 dk okuma süresi


Abone ol
2
2 Puan

Dünya kendi ekseni etrafında her bir dönüşü 23 saat, 56 dakika ve 4.1 saniyelik dönüşler yapıyor. Bu dönüşler dünya üzerinde dogal bir döngü başlangıcı olarak gündüz ve gecenin oluşmasa ve yıldızları yükselip batıyormuş gibi gösterip, gece gündüze, gezegenimizin yaşanabilirliğine katkı sunuyor. Bu dönüş , atmosfer ve okyanusların deveranıda saglıyor . Peki Dünya dönmeyi bıraksaydı ne olurdu? Nasıl bir sonuç ile karşılaşırdık?

Diğer gezegenlerin yanısıra Dünya yaşabilirlik adına elimizdeki tek gezegen ama korkunç bir felaket senaryosu taraslayacak olursak dünyanın bu durağanlıgı nelere yol Dünya’nın dönüşünü durdurmak, aslında onun yıldızlara göre olan dönüşünü durdurmak anlamına geliyor yıldızın, Dünya’nın gökyüzündeki aynı konuma dönmesi için geçen zamanı temsil ediyor. Bir günün uzunluğunu, genelde Güneş’e göre ölçüyoruz çünkü bizim için bu daha önemli. Bu “güneş günü”, yıldızlara göre ölçülen günden yaklaşık dört dakika daha uzun çünkü Dünya kendi ekseninde döndükçe, Güneş’in etrafında da dönüyor.

Dünya sonsuz bir uykuda olsaydı, bir tarafı sürekli gün ışığı görürken diğer tarafında sonsuz gece olurdu Güneş ışığına maruz kalınması, yüzeyi ve üzerindeki havayı ısıtıyor ve gezegen boyunca ısı değişiminin meydana gelmesine yardımcı oluyor.

Bir tarafın aralıksız şekilde ısınması ve diğer tarafından kalıcı bir karanlıkta olmasıyla, gezegenin bazı bölgelerinin yaşanabilir olması muhtemel Gezegenin gece tarafı donarken, gündüz tarafı çok ısınmış olur. Bunlar sadece güneş ışığının etkileridir. Bu da güneşe bakan yüzeyde sıcaklığın 90 dereceye çıkması, gecenin yaşandığı yerde ise -180 dereceye düşmesi anlamına gelirdi.

Manyetik alan değişikliğe uğrar, kutup kuşağındaki aurora ışıkları görülmez olurdu. Dahası Dünya daha çok radyasyona maruz kalırdı.

Suların büyük bölümü kuzey ve güney kutuplarında birikecekti, kutupların çevresinde iki büyük okyanus oluşacaktı. Bu durum, gezegenin ortasında tek parça halinde geniş bir kara şeridinin oluşmasına yol açacaktı.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaş!

2
2 Puan

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Çok Güzel Çok Güzel
0
Çok Güzel
Güzel Güzel
0
Güzel
Sasirtici Sasirtici
0
Sasirtici
Kötü Kötü
0
Kötü
Baya Kötü Baya Kötü
0
Baya Kötü
Çöp Çöp
0
Çöp

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir