DÜNYANIN EN İLGİNÇ VE EN BİLİNMEYEN 10 HAYVANI

12 dk okuma süresi


Abone ol
1
1 Puan

Doğada, gezegenin her köşesinde yaşayan ve bizi güzelliği ile büyüleyen alışılmadık ve nadir birçok hayvan var. Hepsi dikkatimizi çeken benzersiz özelliklere sahip.

  1. Dikenli Kertenkele (Moloch horridus).

Dikenli kertenkelenin vücutları kamuflaj görevi gören ve de dış ortamdaki suyu alarak ağza taşıyan zırh ve konilerle kaplıdır. Derilerinin renkleri günün saatine bağlı olarak kahverengiden sarıya doğru değişebilir. Bu sayede kurak çöl ortamında daha etkili şekilde kamufle olurlar. Karıncaları yakalamalarına izin veren uzun dilleri var ve dişleri, kitin yönünden zengin karıncaların sert gövdelerini ısırmak için özel olarak tasarlanmış. Dişiler genellikle erkeklerden daha büyükler ve vahşi doğada 6 ile 20 yıl yaşayabilirler.

2. Deniz Hıyarı (Holothuroidea).

Bu hayvanlar farklı boyutlarda ve şekillerde gelir, yaklaşık 1711 tür vardır ve okyanusların en derin kısımlarında bulunabilirler. Deniz hıyarlarının ağızlarında 10 ile 30 dokunaç’ı vardır.

3. Pembe Çekirge.

İlk pembe çekirge 19. yüzyılda bulundu. Pembe çekirgelerin nadirliği, parlak rengin onları kuşlar ve diğer yırtıcılar için kolay avladığı gerçeğiyle açıklanmaktadır. Ancak, başka bir neden olabilir. Pembe çekirgelerin büyük çoğunluğu yetişkin değil, olgunlaşmamıştı. Bilim adamları yaşlandıkça renklerinin koyu kahverengi veya yeşile dönüşebileceğine inanıyorlar.

4. Parlak sivri yılan.

Parlak sivri başlı yılan. Antarktika ailesinin sivri başlı yılan cinsinden zehirli bir yılandır .Toplam uzunluk 1.5-2 metreye ulaşır Baş küçük, uzundur. Vücut çok incedir. Kuyruk uzundur, sonunda sivrileşir. Çeşitli tonları ile yeşil renklendirme.Nemli ve dağ yağmur ormanlarını, çalıları sever. Deniz seviyesinden 1.500 metre yükseklikte meydana gelir. Hayatının çoğunu dallar veya sürüngen olarak gizlenmiş ağaçlarda geçirir. İyi ağaçlara tırmanıyor, yüzüyor. Gün boyunca aktif. Kertenkeleler, bazen küçük kuşlar ve küçük kemirgenlerle beslenir.

5. Uçan ejderhalar (Draco olans).

Bu küçük Asya sürüngeni, ön ve arka bacaklar arasındaki zar sayesinde uçabiliyor. Uçan ejderhalar tüm hayatlarını ağaçlarda geçirirler. Kamuflaj rengarenk renkleri var. Rengi nedeniyle, dallar arasında bulmak neredeyse imkansızdır, yere inmeye karar verirse, çok sayıda kuru kırık dalın olduğu bir alanda yapar. Orada güvende hissediyor, çünkü vücudunun rengi kuru dallardan çok farklı değil.

6. Pyrops Candelaria.

Pyrops Candelaria Vietnam, Hong Kong, Laos, Tayland ve Güneydoğu Asya’nın diğer bölgelerinde bulunan bir çekirge türü. Genellikle ön kanatları (şekle bakın), kanat uçlarının etrafında siyah bir bölgeye sahip sarı-turuncu arka kanatlar, kırmızımsı bir kafa ve beyaz lekeli sefalik süreç tarafından toplanan koleksiyoncular tarafından aranırlar.

7. Kadın Gonepteryx ramni (Citron).

Yeşilimsi sarı renk erkeklerin karakteristiğidir ve dişi daha soluktur. Bu kelebek Asya, Avrupa ve Doğu Moğolistan’da bulunabilir.

8. Roxellan rinopithecus.

Roxellan rhinopithecus bir Çin maymunu türüdür. Roxellanae adı, Osmanlı Sultan Süleyman’ın karısı, muhteşem güzellik Roksolana’nın kalkık bir burnu ile ayırt edilen adına oluşturuldu.

9.Trilobit böceği (Platerodrilus).

Platerodrilus, kırmızı kanatlı böceklerin bir cinsidir. Trilobit böcekleri olarak bilinen bu türün dişileri 40 ila 80 mm uzunluğundadır ve yetişkin olduktan sonra bile larva şekillerini korurlar. Bu böcekler Güneydoğu Asya ve Hindistan’da bulunabilir.

10. Cerianthus membranaceus.

Bu deniz hayvanı – bilimsel adı Cerianthus membranaceus – Akdeniz, Kızıldeniz ve Hint-Pasifik bölgesinde yaşıyor. Hermafroditlerdir ve renkli ve floresan olabilirler.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaş!

1
1 Puan

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Mükemmel Mükemmel
2
Mükemmel
Çok Güzel Çok Güzel
1
Çok Güzel
Güzel Güzel
1
Güzel
Sasirtici Sasirtici
0
Sasirtici
Kötü Kötü
0
Kötü
Baya Kötü Baya Kötü
0
Baya Kötü
Çöp Çöp
0
Çöp

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir