DÜNYA’NIN EN UZUN HAYVANI : SİFONOFOR APOLEMİA

5 dk okuma süresi


Abone ol
5
5 Puan

Avustralya’nın Ningaloo Sahilinde Dünyanın en uzun hayvanı ve sifonofor bulundu

Bilimsel adı Siphonophorae olan Sifonoflar Zooids adı verilen ve bir arada yaşam sürdüren çok sayıda kücük canlıdan meydana gelen “zooid”den oluşan süslü ve renkli yırtıcı sualtı hayvandır. Bu canlı binlerce yırtıcı sualtı kolonilerinden oluşuyor. Çünkü bu küçük zoodiler bağımsız şekilde hareket etme kabiliyeti olan fakat koloni halinde yaşayan deniz canlıları tek bir canlı oluşturmak için bir araya gelen binlerce tekil canlıdır.

Denizanası ve mercanlarla ilişkili bir tür olarak düşünülen Siphonophorae denizin kilometrelerce derinliğinde bulunuyor.

Sifonoflar için yırtıcı tabirini kullandık peki neden? Çünkü Sifonoflar İnsanlar açısından tehlikelidirler. Etrafındaki balık ve deniz canlıları ile beslenen sifonoforlar bu konuda iş bölümü yaparlar.

Zooidlerin bir kısmı avı yakalar ve zehirler bir kısmı ise özümseme ve sindirim görevini paylaşır bu şekilde besin tüm koloni icinde dağılır ve paylaştırılır. En uzun Siphonophorae 120 metre boyunda kayıtlara geçmiştir bu dev canlı devasa ve karmaşık kolanisi, bir yana oldukça kırılgan ve korkaktır. Etrafında bir tehlike olduğu zaman bu renkli yaratık mavi ve yeşil ışıklar saçar

Sarmal yapıda bulunun bu canlı topluluğu (SOI) Araştırma Gemisinde çalışan araştırmacılar tarafından Batı Avustralya kıyılarında Hint Okyanusu’ndaki Ningaloo kanyonunda keşfedildi. Boyu 120 metre çapı ise 50 metreye yakın olduğu tahmin ediliyor. Daha öncelerinde kayda gecen en büyük sifonofor’un 1 metre olması bu dev keşifi daha da şaşırtıcı hale getiriyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaş!

5
5 Puan

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Çok Güzel Çok Güzel
0
Çok Güzel
Güzel Güzel
0
Güzel
Sasirtici Sasirtici
0
Sasirtici
Kötü Kötü
1
Kötü
Baya Kötü Baya Kötü
0
Baya Kötü
Çöp Çöp
0
Çöp

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir