EKG NEDİR? RİTİM BOZUKLUĞU NASIL MEYDANA GELİR? KARDİAK DÖNGÜ NEDİR?

7 dk okuma süresi


Abone ol
1
1 Puan

Kalbimizin sadece bir atımında gerçekleşen olayların tamamına Kardiak Döngü denir ve sadece 0.8 saniye sürer. Yani kalbimizin bir atım süresi 0.8 saniyedir.

Peki bu 0.8 saniyede neler olur?

Kalbimizin sistemi sürekli çalışma ve hiç yorulmama üzerine kurulmuştur ve kalbimizin çalışması için bir uyarıya ihtiyacı vardır. Bu uyarıyı Sinoatrial Düğüm kalbe yollar ve bu düğümü bu uyarıyı dakikada yaklaşık yetmiş kez yollayabilir. Bu uyarı daha sonra kalbin sol kapakçığı ile sol karıncığı arasında bulunan Antrioventrikular Düğüme iletilir ve burada 0.1 saniye bekletilir. Bunun nedeni ise kulakçıktaki kanın karıncığa dolması gerektiği içindir.

Yani kalp her atımda 0.1 saniye kadar durmaktadır.

Kanın karıncıklara dolması için kulakçıkların kendini sıkması ve karıncıkların da kanı içine alması için gevşemesi gerekir. İkinci düğümde bekleyen uyarı His Demetleri denilen düğümlere aktarılır ve karıncıklara yani kalbin alt odacıklarına taşınır. Karıncıklarda bulunan kanın vücutta dolaşması için karıncıkların kendini sıkması ve kana bir basınç uygulaması gerekir. Kanın damara gitmesini sağlayan son düğüm ise Purkinje Lifleridir. Purkinje Lifleri uyarıyı alır ve karıncığın kasılmasını sağlar ve kan kalpten damarlara doğru yol alır. Bu olayların tamamı kalbimizin her atışında tekrar tekrar yaşanmaktadır ve sadece 0.8 saniyede gerçekleşleşmektedir.

Elektrokardiyografi’yi nasıl bilirdiniz?

EKG ise kalbimizdeki bu dört düğümün elektriksel hareketlerinin bir araya gelmesiyle oluşur. Yani hastaneye gittiğimizde kalp ritimlerimizi gösteren ekrandaki şekiller aslında kardiak döngümüzdeki düğümlerin elektriksel faaliyetlerinin grafik üzerinde gösterilmesidir. EKG cihazının ölçüm sonrasında elde ettiğimiz kayıt­larına da elektrokardiyogram denir.

Kalbimizin düzensiz ritim oluşturmasının nedeni ise; kardiak döngünün ilk adımı olan Sinoatrial Düğümün düzensiz şekilde uyarı göndermesidir. Uyarıların zamansız olması kalp çalışmasını olumsuz etkiler ve kanın damardan kalbe, kalpten damara gitmesini sağlayan düzende aksamalar meydana gelir.

Kalbimiz her şeyimiz, iyi bakın ve sağlıklı kalın.. 🙂


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaş!

1
1 Puan

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Mükemmel Mükemmel
1
Mükemmel
Çok Güzel Çok Güzel
0
Çok Güzel
Güzel Güzel
0
Güzel
Sasirtici Sasirtici
0
Sasirtici
Kötü Kötü
0
Kötü
Baya Kötü Baya Kötü
0
Baya Kötü
Çöp Çöp
0
Çöp

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir