Görünce Şaşıracağınız Birbirinden İlginç 10 Meyve

14 dk okuma süresi


Abone ol
1
1 Puan

Türkiye, coğrafi konumunun sayesinde birçok iklime ve bitki örtüsüne sahiplik yapıyor. Bu iklim çeşitliliği ve bitki örtüsünün elverişli oluşu birçok meyvenin ve sebzenin ülkemizde yetiştirilmesine olanak sağlıyor. Bu iklim çeşitliliği olmasına rağmen ülkemizde de bazı meyveler yetiştirilemiyor çünkü bu meyveler endemik türler ve sadece belirli bölgelerde yetiştirilebiliyor.

Goya (Bitter Melon), Akebi, Mangostan, Yıldız elması, Yılan meyvesi, Durian, Pitaya, Rambutan, Buda’nın eli meyvesi ve Hint inciri birbirinden ilginç ve belirli iklim özelliklerinde yetişebilen meyveler.

Goya (Bitter Melon)

Goya(Bitter Melon)

İlk sırada Goya (Bitter Melon) yer alıyor. Bu meyve salatalığa benzerliğiyle dikkat çekiyor ve üzüm gibi asma üzerinde yetişiyor.

Akebi

Akebi

İkinci sıradaki ilginç meyve ise Akebi. Kelime anlamına bakıldığı zaman akebi, mavinin nadir görünen bir tonu anlamını taşımaktadır. Kabuğu bezelyenin açıldığı gibi açılan Akebi’nin iç kısmı tüketiliyor ve ekşi bir tadı var. İçinde yer alan etli kısımları ve tohumları birbirinden ayırmak zor olduğu için bu iki kısım birlikte yeniyor. Kuzey Japonya’da yetişen Akebi meyvesinin hasadı ise sonbahar zamanında yapılıyor.

Mangostan

Mangostan

Üçüncü sırada yer alan meyve ise Mangostan. Boyut olarak tenis topundan biraz küçük olan bu meyve, tropikal iklim meyvesi. Yenilebilen kısmı mor renkli sert dış kabuğunun altındaki beyaz yumuşak kısmıdır. Meyvelerin Kraliçesi olarak da adlandırılır. Güney Asya ülkelerinde, özellikle de Endonezya ülkesinde oldukça tüketilir.

Yıldız Elması

Yıldız Elması

Bir sonraki meyvemiz ise Yıldız Elması. Meyveye ismini veren kesildiğinde ortaya çıkan iç kısmının yıldız şeklinde olması. Mor veya soluk yeşil renklerde olabilen meyve, 5-10 santimlik bir çapa sahip. Yüzde 33 oranında toksisite içeren meyvenin dış kabuğu tüketilemiyor.

Yılan Meyvesi

Yılan Meyvesi.

Beşinci sıradaki meyve Yılan Meyvesi. Dış görünüşünden dolayı bu ismi alan meyve, salkım şeklinde palmiye ağacının bir türünde yetişir. Hafif ve asidik tadıyla elmayı andırır. Malezya ormanında yetişen bu meyve, yüzde 13,5 oranında alkole sahiptir. Maymunların favori besinlerinden olan Yılan Meyvesi, hamur işlerinde kullanılabilir ya da taze şekilde tüketilebilir.

Durian Meyvesi

Durian Meyvesi

İlginç meyveler arasında yer alan bir diğer meyve ise Durian Meyvesi. Dünyanın en çok kokan meyvesi olarak bilinen bu meyvenin kokusu ise eskimiş çorabı andırıyor. Meyvenin kabuğunda yer alan küçük çıkıntılar dikkat çekiyor. Güneydoğu Asya kökenli olan bu meyvenin Endonezya’da 300’den fazla Tayland ve Vietnam’da ise 100’den fazla çeşidi bulunmakta.

Piyata (Ejder Meyvesi)

Pitaya (Ejder Meyvesi)

Son yıllarda ülkemizde Ejder Meyvesi adıyla bilinen, yetiştirilip satılan bu meyvenin ana vatanı Meksika. Meksika dışında Asya’da Endonezya, Tayland ve Vietnam’da da yetişir. Talı ve ekşi olmak üzere 2 türü bulunan bu meyve, lif açısından oldukça zengin. İçeriği yönüyle zengin olan Pitaya, yüksek antioksidan ve lipozom içerir.

Rambutan

Rambutan

Değişik görünüme sahip olan bu meyvenin adı Rambutan. Bu meyve, Endonezya ve Güneydoğu Asya’nın tropik bölgelerinde yetişir. Dışı kırmızı hale geldiği zaman yenen bu meyvenin tadı ise oldukça tatlı.

Parmaklı Ağaç Kavunu

Buda’nın Eli Meyvesi (Parmaklı Ağaç Kavunu)

Parmaklı Ağaç Kavunu olarak da bilinen Buda’nın Eli Meyvesi, güzel kokusuyla dikkatleri üzerine çekiyor. Görüntüsüyle herkesi şaşırtan bu meyve, Asya’da yetişiyor. Asya’da yemeği ve reçeli yapılan bu meyve ayrıca rendelenerek salatalarda kullanılabiliyor. Buda’nın Eli Meyvesi ayrıca balıkların yanında limon olarak da servis ediliyor.

Hint İnciri (Dikenli İncir)

Hint İnciri (Dikenli İncir)

Ülkemizde Ege ve Akdeniz Bölgelerinde kaktüslerin üzerinde doğal yolla, kendiliğinden çıkan bu meyve, kaktüs meyvesi olarak da anılıyor. Kırmızı, sarı ve yeşil renkleri olan kaktüs meyvesinin kırmızı olanları aşırı tatlıdır ve şeftali tadını andırır. Yeşil ve sarı olanlar ise aroma bakımından daha yoğundur ve muz,kivi gibi meyvelerin tatlarını andırır. Suyu içilebilen Hint İnciri, jöle yapımında da kullanılıyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaş!

1
1 Puan

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Çok Güzel Çok Güzel
0
Çok Güzel
Güzel Güzel
0
Güzel
Sasirtici Sasirtici
0
Sasirtici
Kötü Kötü
0
Kötü
Baya Kötü Baya Kötü
0
Baya Kötü
Çöp Çöp
0
Çöp

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir