GÖRÜNCE ŞAŞIRACAĞINIZ BİRBİRİNDEN İLGİNÇ 11 BİTKİ

13 dk okuma süresi


Abone ol
0

Dünyanın farklı yerlerinde yetişen, görünce şaşıracağınız, birbirinden ilginç 11 bitki arasında Ejderha Kanı, Wolffia Angusta, Dracunculus Vulgaris, Hydnora Africana, Venüs Sinekkapanı, Ceset Çiceği, Welwitschia Kaktüsü, Jabuticaba, Sundew Çiçeği, Çin Yarasa Çiçeği, Kukla Gözü yer alıyor.

1-EJDERHA KANI

Ejderha Kanı

Ejderha kanı adlı bitki, Hint Okyanusu yakınlarında, Sokotra adlı bölgede yetişiyor. Tıbbi amaçlar için de kullanılabilen bitki, Sokotra adlı bölgenin önemli ihracat ürünleri arasında yer alıyor. Dalları 15 senede büyüyen bu ağaç, salgıladığı kırmızı reçinesiyle bilinir ve bu yüzden ejder kanı ismini almıştır. Sokotra dışında Kanarya, Madeira ve Cape Verde adalarında da yetişir.

2-WOLFFİA ANGUSTA

Wolffia Angusta

Dünyanın en küçük bitkisi olarak kayıtlara geçmiş olan bu bitki, 0.6 milimetre uzunluğuna 0.33 milimetre genişliğine sahip. Bu bitkinin 12 tanesi ancak raptiyenin başını kaplayabiliyor.

3-DRANCUNCULUS VULGARİS

Drancunculus Vulgaris

Etçil bir bitki olan Drancunculus Vulgaris, etrafına çürümüş et kokusu yayıyor. Ender rastlanan bitki türlerinden olan bu bitki, Amerika ve İngiltere’de botanik bahçelerde bulunuyor ve ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Kötü kokusuna rağmen çiçeklerinin güzelliğiyle ilgileri üstüne toplayan bu bitki, zehirli olduğundan dolayı hayvanlar tarafından pek sevilmez. Türkçe adı Yılan Yastığı olan Drancunculus Vulgaris, 90 santimetreye kadar uzayabilmektedir.

4-HYDNORA AFRICANA

Hydnora Africana

Başka bitkilerin üzerinde parazit olarak yaşayan Hydnora Africana, hayvan dışkısı kokusuna benzer bir koku salgılayıp böcek ve sinekleri üzerine çekiyor ve onlarla besleniyor. Bu bitki yerin üzerinde bulunan ve koku salgılayan etli kısmı dışında yerin altında büyümektedir.

5-VENÜS SİNEKKAPANI

Venüs Sinekkapanı

ABD’nin güneydoğusundaki sulak alanlarda yetişen bu bitki, Böcekkapan Bitkisi olarak da anılıyor. Etçil bir bitki olan Venüs Sinekkapanı, sineklerin ve böceklerin korkulu rüyası. Böcek, sinek dışında örümcekle de bilinen bu bitki, göz alıcı ve parlak renklere sahip.

6-CESET ÇİÇEĞİ

Ceset Çiceği

Sumatra bölgesinde bulunan bu çiçek, ağır bir et kokusu salgılayarak et yiyen böcekleri kendisine çekiyor ve onlarla besleniyor. Et yiyen böceklerle beslenen bu bitki çok ağır bir şekilde et kokusu yaydığı için Ceset Çiçeği ismini almış.

7-WELWİTSCHİA KAKTÜSÜ

.Welwitschia Kaktüsü

Adını bu bitkiyi keşfeden kişiden alan bu bitki, Angola’da Namib Çölü’nde yetişiyor. Çöl soğanı olarak da isimlendirilen bu bitki, yerli halk tarafından besin olarak tüketiliyor.

8-JABUTİCABA

Jabuticaba

Meyvesini gövdesinden veren bu bitki, Güney Amerika’da özellikle de Brezilya’da çokça bulunuyor. 2 yılda bir meyve veren Jabuticaba, yaprak dökmeyen bir ağaçtır ve yaprakları 7 santimetreyi geçmemektedir. En fazla 10 metre boya ulaşabilen Jabuticaba, ilkbahar ve yaz aylarında çiçeklenip meyve verir.

9-SUNDEW ÇİÇEĞİ

Sundew Çiçeği

Etçil olan ve böceklerle beslenen kırmızı tüylere sahip bu çiçeğin tüylerinde böcekleri kendisine çeken bir koku bulunuyor. Koku dışında tüylerinde yapışkan bir sıvı barındıran Sundew Çiçeği, bu sıvı sayesinde üzerine gelen böceklere kaçış imkanı vermiyor.

10-ÇİN YARASA ÇİÇEĞİ

Çin Yarasa Çiçeği

Yarasa şeklinde görünümünden dolayı bu ismi alan bitki, çoğunluklaÇin’de yetişmektedir ve bitkinin boyu 70 santimetreye kadar uzayabilmektedir. Sıcak iklimleri seven bu bitkinin Şeytan Çiçeği ve Yarasa Başı Zambak gibi isimleri de bulunmaktadır.

11-KUKLA GÖZÜ

Kukla Gözü

Sevimli görüntüsü ile ilgileri üzerine çeken Kukla Gözü adlı bu bitki, oldukça zehirli bir bitki. Katil Gözlü ve Bebek Gözü gibi isimlerle de anılan bu bitki, Doğu ve Kuzey Amerika bölgelerinde yetişiyor. 50 santimetre boya sahip olan bu bitki, 1 santimetre boyunda meyve vermektedir. Bitkinin tamamı insanlar için tehlikelidir. En tehlikeli kısmı ise zehrin en çok bulunduğu bölge olan meyveleri. Bu bitkinin meyveleri yendiği takdirde kalp kasları üzerinde yatışma görülüyor ve ölümlere yol açabiliyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Çok Güzel Çok Güzel
0
Çok Güzel
Güzel Güzel
0
Güzel
Sasirtici Sasirtici
0
Sasirtici
Kötü Kötü
0
Kötü
Baya Kötü Baya Kötü
0
Baya Kötü
Çöp Çöp
0
Çöp

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir