HAYATTA KALMAK İÇİN OKSİJENE İHTİYAÇ DUYMAYAN İLK HAYVAN KEŞFEDİLDİ!

4 dk okuma süresi


Abone ol
2
2 Puan

Hayatta kalabilmek için canlıların yapması gereken en önemli gereksinim oksijendir. Yapılan araştırmalara göre denizanası benzeri bir parazitin  mitokondriyal genoma sahip olmadığını ve bu nedenle yaşamak için oksine ihtiyaç duymadığını ortaya çıkardı. Bu yılın başlarında yapılan bu araştırmanın sonucu bizi alışılagelmiş bir durumun dışında bıraktı.

NEFES ALMADAN YAŞIYOR

Solunumun en temel yapılarından biri olan mitokondriler, oksijeni bölerek adenozin trifosfataz adlı molekülleri oluşturuyor. Oluşturulan bu molekül ise hücrelere güç veriyor. Ancak keşfedilen parazit canlıda bu organelin olmaması, canlının oksijene ihtiyaç duymadığı ve bu nedenle de nefes almadığı anlamına geliyor.

Bu canlı; resifler, denizanaları ve denizşakayıklarıyla aynı şubeye ait olan bir sölenter. Balıkta meydana getirdiği kistler göze hoş görünmese de, bu parazitler zararlı değil ve bütün bir hayat döngüsü boyunca somonla beraber yaşıyorlar.

Bilim insanları, bu canlının oksijen olmadan nasıl hayatta kalabildiğini henüz bulabilmiş değil. Bazı varsayımlara göre söz konusu canlı, barındığı canlıdan adenozin trifosfataz elde ediyor olabilir. Ancak bu iddia henüz kanıtlanabilmiş değil.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaş!

2
2 Puan

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Çok Güzel Çok Güzel
0
Çok Güzel
Güzel Güzel
0
Güzel
Sasirtici Sasirtici
0
Sasirtici
Kötü Kötü
0
Kötü
Baya Kötü Baya Kötü
0
Baya Kötü
Çöp Çöp
0
Çöp

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir