HER ŞEY BOŞUNAYMIŞ…

9 dk okuma süresi


Abone ol
4
4 Puan

Bilindiği üzere Covid 19 virüsü ülkemize 11 Mart 2020 (çarşamba) tarihinde gelmişti. Bu virüs yüzünden bir çok vatandaşımızı kaybettik ve gün geçtikçe bu sayı artıyor. Bütün ülke olarak bu hastalığın yayılmaması için elimizden geldiği kadar sokağa çıkmadık, Devlet Yetkililerinin söylediği bir çok kurala uyduk. Bazı kısıma göre Devlet büyüklerimiz elinden geleni yaptı fakat bazı kısıma göre yapılması gereken şeyler yapılmadı. Eğitimin bir süre İnternet ve TV üzerinden takip edilmesi, Genelge kapsamında tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, düğün salonu, çalgılı/ müzikli lokanta, kafe ve daha bir çok toplu alan yerlerinin geçici bir süreliğine kapatılması, 65 yaş ve üzeri vatandaşlara sokağa çıkma yasağının gelmesi ve ardından 20 yaş ve altına da aynı yasağın uygulanması gibi virüsün yayılmaması için belirli önlem ve kurallar alındı. 10 Nisan (cuma) 2020 tarihinde 31 ilde hafta sonu sokağa çıkma yasağı geldi.

Bu duyuru üzerine bütün vatandaşlar sokağa döküldü. Belirli ihtiyaçlarını karşılamak üzere marketler, bakkallar, fırınlar insanlarla doldu taştı. Kuyruk sıraları oluştu ve hatta sıra yüzünden kavgalar çıktı. 1 aydır sokağa çıkmayan, evde kendini karantinaya alan ve izolasyon sağlayan bir çok vatandaşımız bu uygulamanın uzayacağını düşündü. Korku ve heyecanla bütün alışveriş merkezlerine gittiler. Bu da demek oluyor ki bir çok virüs taşıma olasılığı olan insanlar yan yana geldi ve etkileşim sağladılar. Yasağın geç saatte açıklanması ve gerekli bilginin vatandaşlara aktarılmaması felaket bir olaya sebep oldu. Fırın veya unlu mamül ruhsatlı işyerleri, tüm sağlık ürünleri ve tıbbi malzemelerin üretiminin yapıldığı iş yerleri, kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu ve kuruluşları (huzurevi, yaşlı bakım evi, rehabilitasyon merkezleri, acil çağrı merkezleri) açık kalacak. Ayrıca bu kurala göre 50 bin nüfusa bir adet olmak üzere; valilikler, kaymakamlıklar tarafından belirlenecek akaryakıt istasyonu ve veteriner klinikleri, doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler, PTT, kargolar gibi dağıtım şirketleri, hayvan barınak, çiftlik ve bakım merkezleri de açık olacak.

Fakat sokağa çıkma yasağında bunlar gibi ve benzeri kuralları bilmeyen vatandaşlar, kimilerine göre cahiliyet kimilerine göre bilinçsizlik ve duyarsızlık yaparak, kendilerini ve çevrelerinde ki insanları tehlikeye atarak toplu alan yerlerine doluştular. Bu olay üzerine insanlar 1 aylık karantina sürecinin boşa gittiğini, hastane de çalışan insanların emeklerinin boşuna gittiğini öne sürdüler… Şöyle bir bakınca mantıksız gelmiyor, Türkiye yaklaşık 1 aydır görmediği kalabalık ve kargaşayı 10 nisan 2020 (cuma) tarihinde gördü. Umarım yanılırız… Umarım en kısa zaman da Covid 19 hikayemiz son bulur.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaş!

4
4 Puan

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Çok Güzel Çok Güzel
3
Çok Güzel
Güzel Güzel
0
Güzel
Sasirtici Sasirtici
0
Sasirtici
Kötü Kötü
0
Kötü
Baya Kötü Baya Kötü
0
Baya Kötü
Çöp Çöp
0
Çöp

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir