HÜMANİZM NEDİR ?

4 dk okuma süresi


Abone ol
0

Felsefik terimler bir o kadar güzel adlara sahip olsalar da tek başlarına sadece terim olarak kalırlar.

Hümanizm bazı yönlerden kendi başına bir felsefe değildi, o yüzden felsefik terim diyoruz.. Hümanizm aslında bir öğrenme yöntemidir. İnsanı baz olan bir öğrenme yöntemi, tamamen insan odaklı..
O yüzden Hümanizm deniyor, Latince ”Humanitas” anlamı ise ”insanlık”

Ortaçağ’da skolastik düşünce yapısına sahip pek çok yazar bulunmaktaydı, ancak hümanistler bu düşünce yapısını kendilerine ters buluyorlardı, çünkü eski metinleri inceleme konusunda deneysel ve akıl yürütme mantığıyla hareket etmek istiyorlardı. Din ile bağımsız ön planda insan, arka planda tanrı bir nevi inançsızlığa yol açan bir felsefe.

Hümanizm eğitimi temel alır ve 5 temel insan bilimini içinde barındırırdı; ”Studia Humanitatis
Şiir, Dilbilgisi, Tarih, Ahlak Felsefesi ve Retorik.
Hümanistler her şeyden önce ”İnsanın Dehası” üzerine odaklanmışlardır.

Hümanizm ne kadar etik gözükse de ortodoks ve katolik hristiyanlar için bir gerileme arz ediyordu, düşünce yapısı, anlama zorluğu gibi bir çok problem teşkil etmekteydi, günümüz Avrupa’sı asla modern değildir ve modern kalamayacaktır. Ne kadar medeniyetsel bir yaklaşım olsa da Hümanizm tanrıyı arka plana atar ve hatta bazı noktalarda yok sayar, sevgiden bağımsız ve tamamen bilim odaklı ilerleme söz konusudur.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Çok Güzel Çok Güzel
0
Çok Güzel
Güzel Güzel
0
Güzel
Sasirtici Sasirtici
0
Sasirtici
Kötü Kötü
0
Kötü
Baya Kötü Baya Kötü
0
Baya Kötü
Çöp Çöp
0
Çöp
Burak Özçelik
Merhaba ben Burak, Biyoteknoloji okuyorum, Bilim, Sanat, Tarih, Teknoloji, Astronomi gibi alanlara çok meraklıyım, Araştırmayı gözlemlemeyi ve yazmayı çok severim, hayatın farklı konularını ele aldığım bu profile hoş geldiniz. Unutmayın bir düzen oluşturmak istiyorsak bunu kaos'la yapmalıyız.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir