IŞIK YAYAN CANLILAR:BİYOLÜMİNESAN

7 dk okuma süresi


Abone ol
1
1 Puan

Zehirli bir deniz yosunu türü Olan Dinoflagellatlar rahatsız edildiklerinde mavi ışık yayarlar, su elektrik mavisi ve ışıl ışıl parlayan bu yosunlar biyolüminesans olarak da adlandırılır. Biyolüminesan canlılar Dünya’nın her tarafında bulunurlar.

Teknelerin etraflarında, bir el ya da pedal içlerinden geçtiğinde, dalgalar sahile vurduğunda bu parıltıyı gece rahatça görebilirizBu ufak yaratıklar, okyanus yüzeyindeki en yaygın biyolüminesans kaynağıdır.

Bazen dinoflagellatların nüfusu aniden artar ve patlamalara yol açar, o zaman bu parıltı kırmızımsı bir kahverengi olur ve buna kırmızı gelgitler de denilmektedir. Bu kırmızı gelgitlerin bazıları ise zehirlidir Biyolüminesans’ın tam açıklaması olarak ” bazı canlı organizmaların gerçekleştirdiği, kimyasal reaksiyonlar sırasında kimyasal enerjinin ışık enerjisine dönüştürülmesi ile ışık üretilmesi ve yayılması olayına verilen isimdir ” diyebiliriztek hücreli protistalar ve kopepod olarak da bilinen deniz kabukluları da  Dinoflagellatlar gibi baskı altındayken ışık yayarlar.

Bu canlılar bazı avcıları korkutarak kaçırabilmekte veya yüzme davranışlarını etkileyerek avlanmalarına engel olabilmektedir. Fakat tam aksine Kimi türdeyse bu ışıklar, avcılarını bölgeye çekmek için kullanılmaktadır. Deniz diplerinde yaşayan canlıların %90’ı biyolüminesans özelliğine sahiptir karada yaşayan ve biyolüminesans yapan en bilindik canlı ateşböcekleridir. Ayrıca çok ilginç bir bilgi olarak bu tepkimeler sonucu açığa çıkan ışığın %20’den azı termal radyasyona sebep olur.

Biyoluminesansı kamuflaj için kullan canlılar da vardır yırtıcı balıklara küçük bir balıkmış gibi görünen balıklar avları onlar icin yaklaştığı zaman balık tarafından ısırılırlar. Bazı mürekkep balıkları ve kabuklular biyoluminesanslı kimyasal karışımları mürekkep gibi yayarlar. Ve bu yolla mürekkep balığı ve kabuklu avcının aklını karıştırıp kaçabilir.Fotoğrafçı Doug Perrine şunları söylüyor:

Arada sırada, bu ufak taneciklerden birkaç tanesi sudan fırlayarak kara üzerinde hareket ederler. Bazen hayalet yengeçleri bunları yakalayarak yuvalarına götürür.

Çok eski tarihlerde denizciler bu ışıltıya deniz tanrısı Poseidon’nun dokunuşu olarak tanımlamışlardır. Bazı köy yaşamlarında ise ormanda gördükleri ve mantarlardan gelen bu ışıltıya peri demişlerdir


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaş!

1
1 Puan

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Çok Güzel Çok Güzel
0
Çok Güzel
Güzel Güzel
0
Güzel
Sasirtici Sasirtici
0
Sasirtici
Kötü Kötü
0
Kötü
Baya Kötü Baya Kötü
0
Baya Kötü
Çöp Çöp
0
Çöp

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir