İZLEYEBİLECEĞİNİZ EN İYİ TÜRK DİZİLERİ (PART 1)

13 dk okuma süresi


Abone ol
0

Kardeş Payı (İmdb 8.6)
Ahmet Kural ve Murat Cemcir ikilisinin başrollerini paylaştığı dizi Türk dizilerinden şu ana kadar en beğendiğim ve eğlendiğim dizidir. Uzun bir tatil dönemine girdiğimizde şu anki gibi veya yaz tatili ve yarı tatil dönemlerinde tekrar tekrar izlediğim dizidir. Her bölümünü en az 10 kere izlemişimdir; ama halen izleyecek bir şey bulamadığımda rastgele bir bölümünü açıp izlerim. Leyla ile Mecnun, İşler Güçler gibi absürt komedi türünde izleyebileceğimiz en iyi Türk dizilerinden biridir. 35 bölüm sürmüştür ve her bölümü 1 saat civarındadır. Konu bakımından ise Metin ve Ali çocukluk hayalleri olan dünyayı güzelleştirme amacı için borla çalışan ve havayı kirletmeyen motor yapmaya çalışan iki amatör mucit kardeştir. Yani bu kadar yazmamız yeter geri kalan hikaye bu konunun çevresinde gelişiyor.

Hile (IMDb 8.5)
En başlarda Youtube’da internet dizisi olarak başlayan daha sonralarında ise Blutv’ye geçen bir dizidir. Bu dizi Türk televizyonlarında ve internet dizilerinde görmeye pek alışık olmadığımız bir tür olan bilim-kurgu türündendir. Şimdi bilim-kurgu deyince aklınıza saçma sapan uzay filmleri falan gelmesin. Başlarda düşük bütçeli bir dizi olsa da kostümleri, mekanlar ve oyunculuklar gayet güzel ve izlenebilir türdendir. Filmler ve Filimler Youtube kanalının yaptığı bu dizinin konusu gerçekten de farklıdır. Bir oyun firması tarafından yaptıkları oyunu denetlemek ve oyunda hata olup olmadığını kontrol ettirmek için Felix’e gönderir. Felix kodların açık olduğunu görünce oyunun hile kodlarını da yazar. Fakat oyunda garip bir şey vardır. Oyun bir açık dünya oyunudur ve oyunda yazdığınız her hile gerçek hayata etki eder. Yani para hilesi yazdığınızda bir anda gerçek banka hesabınızda milyonlarca para havalesi gerçekleşir. Felix bu durumu fark eder ve hile kodlarının kötü adamların eline geçmemesi için uğraşır.

Beş Kardeş (IMDb 8.4)
Bende özledim, Leyla ile Mecnun ve Görünen Adam gibi bir çok güzel dizinin yönetmenliğini yapmış olan Onur Ünlü’nün bir başka güzel eseridir. Bu dizi ne kadar güzel olsa da 13 bölüm sürmüştür ve erkenden yayından kaldırılmıştır. Bölümleri klasik Türk dizileri gibi 2 saattir; ama az bölüm sayısı olduğundan bir haftada bitirebileceğiniz bir dizidir. Dizide aynı zamanda Leyla ile Mecnundan, Behzat Ç’den de tanıdık oyuncular vardır. Annesi ve babası olmayan, dedelerinin evinde kalan beş kardeşten en büyük olan Sait, kardeşlerine hem abilik hem babalık hem de analık yapmıştır, her zaman birlikte olmuşlardır. Bir gün Sait’in kardeşlerine evleneceğini söylemesi ile hikayemiz başlar. Filmdeki kardeşlerin her birinin isminin önemli edabiyat şairlerinden olması da gerçekten güzel bir ayrıntıdır. Kardeşler ise şunlardır; Nazım gazetecidir, Turgut imamdır, Orhan şarkıcı olmak ister; fakat bodyguard’dır. Aziz at yarışı aşığıdır. Hepsinin abisi Sait’tir.

Tutunamayanlar (İmdb 7.9)
İsmini ilk duyduğumda Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar eserinin diziye çevrilmiş halidir diye düşündüğüm; fakat TRT’nin Leyla ile Mecnun’u yayından kaldırdıktan sonra absürt komedi dizi eksikliğini fark etmesiyle çıkardığı dizidir. Dizi en başlarda benim de içinde bulunduğum büyük bir kesim tarafından Leyla ile Mecnun çakması olarak adlandırılmıştır. Fakat izlemeye başladıktan birkaç bölüm sonra aslında karakterlerin ve konunun benzer olması dışında bir benzerlik yoktur. Dizimizde Mecnun gibi işsiz güçsüz biri olan Tarık annesinin iş bul ısrarları sonucu gittiği iş görüşmesinde, orada bulunan İrem’e aşık olur. İrem’i etkilemek için ilham perisinden yardım alır ve zengin olmanın yollarını araştırmaya koyulur. Dizide aynı zamanda Mecnun’un yakın arkadaşı İsmail Abi gibi bir de şiir yazamayan Şair Lütfü, Leyla’nın arkadaşı Arda gibi bir de Yağız isimli zengin çocuk vardır; fakat bu Yağız’ın zengin olmak dışında Arda ile benzer başka bir yönü yoktur.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Çok Güzel Çok Güzel
0
Çok Güzel
Güzel Güzel
0
Güzel
Sasirtici Sasirtici
0
Sasirtici
Kötü Kötü
0
Kötü
Baya Kötü Baya Kötü
0
Baya Kötü
Çöp Çöp
0
Çöp
Furkan Karakaş
Tarih, Teknoloji, Araba, ve Havacılık meraklısı.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir