KARANTİNA GÜNLERİNE RAĞMEN ARTAN KARBONDİOKSİT REKOR KIRDI!

3 dk okuma süresi


Abone ol
4
4 Puan

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA), geçen hafta karbondioksit seviyelerinin sert bir şekilde yükseldiğini açıkladı.

Koronavirüs nedeniyle birçok bölgede uygulanan karantina uygulamaları, bölgesel olarak hava kalitesini artırsa da küresel raporlar tam tersini gösteriyor.

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA), karbondioksit seviyelerinin keskin biçimde yükseldiğini gösteren verileri yayınladı.

 Nisan 2019’daki 413,33 ppm’e (milyonda bir birim) kıyasla bu yıl 416,21 ppm olan karbondioksit yoğunlaşması tahmin edilenden fazlasını gösterdi. Bu, kayıtların tutulmaya başladığı 1958’den bu yana en yüksek yoğunlaşma olarak kayıtlara geçti. 10 yıl önce ise bu rakam 393.18 olarak hesaplanmıştı.

Verilere göre, karbondioksit yoğunluğu sadece yükselmekle kalmıyor, aynı zamanda da hızlanıyor. 1960’lı yıllarda, bir yıllık artış ortalama 0,9 ppm’di, bu artış son on yılda yıllık ortalama 2,4 ppm’e yükseldi. İklim bilimcileri, koronavirüs pandemisinin hava kirliliğinin azalmasına neden olabileceğini, ancak yapısal değişiklik olmadan bu azalmanın kısa ömürlü olacağını söylüyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaş!

4
4 Puan

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Çok Güzel Çok Güzel
0
Çok Güzel
Güzel Güzel
0
Güzel
Sasirtici Sasirtici
0
Sasirtici
Kötü Kötü
0
Kötü
Baya Kötü Baya Kötü
0
Baya Kötü
Çöp Çöp
0
Çöp

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir