KURTULUŞ SAVAŞI’NI DESTEKLEYEN VE KARŞI ÇIKAN GAZETELER

12 dk okuma süresi


Abone ol
0
1 Paylaşılma

Kurtuluş Savaşı’nı Destekleyen Gazeteler

Tasvir-i Efkar: İlk olarak 1862 yılında Şinasi tarafından İstanbul’da çıkarılan ve 1909 yılından 1913 yılından itibaren Ebuzziya Tevfik ve oğulları gazeteyi çıkarmaya devam etmişlerdir. Baş yazarı ve sahibi Velit Bey olan Tasvir-i Efkar, Gazi Paşa’nın fotoğrafını ve biyografisini yayınlayan ilk gazetedir. Memleketin çeşitli bölgelerine ve yapılan kongrelere muhabirler göndererek vatan mücadelesini en etkili şekilde anlatmaya çalışmıştır. 1925 yılına kadar basın hayatına devam etmiştir.

Vakit Gazetesi

Babalık: ”Çiftçi, işçi, esnaf kardeşlerin ilerlemesine çalışır,her şeyden yazar, köylü gazetesidir.” cümlesi gazete başlığının hemen altında yer alan ve Yusuf Mazhar tarafından çıkarılan bu gazete 1910 ve 1950 yılları arasında Konya’da önce haftada bir kez daha sonra ise haftada iki kez çıkarılmıştır. Yayın hayatı boyunca Atatürk İlke ve İnkılapları çizgisinden çıkmayan ve Milli Direnişi sonuna kadar savunan gazetenin yazar kadrosunda Yakup Kadri, Reşat Nuri ve Saadettin Nüzhet gibi isimler yer almaktadır.

”Çiftçi, işçi, esnaf kardeşlerin ilerlemesine çalışır,her şeyden yazar, köylü gazetesidir.”

İleri: 1918 ve 1924 yılları arasında İstanbul’da günlük olarak yayınlanan İleri, 394. sayıya kadar ‘Ati’ adı altında yayınlanmıştır. Baş yazarı Celal Nuri Bey olan gazete, ilk cephe haberlerini veren ve milli direnişi tüm gücüyle destekleyen gazetelerden biridir.

”Vilayat-ı Şarkiye Ermenistan olamaz.”

Akşam: Kurucuları Kazım Şinasi, Ali Naci ve Necmetin Sadak olan Akşam gazetesi, 1918 yılında günlük olarak çıkmaya başlamış ve bütün gücü ile Milli Direniş’i açıkça savunmuştur.

”Amali milliyeye hizmetkar, menafii vataniyeye hürmetkar ve müstakil ül efkar yevmi Türk gazetesidir.”

İzmir’e Doğru: 1919 yılında Balıkesir’de çıkarılmaya başlayan gazete önce haftada iki kez daha sonra ise haftada üç gün çıkarılmaya başlanmıştır. Sahibi Hüseyin Vasıf Çınar olan gazetenin başlığı altında ”Harekat-ı Milliye’nin hadim ve mürevvicidir” ve ”Amali Milliye’yi müdafaa edecek yazılar kabul edilir” yazan gazete Milli Direnişi açıkça desteklemektedir ve Yunanlılar’ın Balıkesir’i işgali nedeniyle kapanmıştır.

”Harekat-ı Milliye’nin hadim ve mürevvicidir”

İzmir’e Doğru

”Amal ve metalibi milliyenin müdafiidir.”

Yeni Adana: Sahibi Ahmet Remzi Bey olan gazete Milli Direnişi destekleyen gazeteler arasındadır ve ilk 185 sayısı Adana adıyla çıkan gazete, Çukurova’nın en etkili gazetesi olarak bilinmektedir.

Kurtuluş Savaşı’na Karşı olan Gazeteler

Alemdar: 1909 ve 1922 yılları arasında İstanbul’da günlük olarak çıkarılan Milli Direniş’e karşı olan ve ülkenin kurtuluşunun İngiltere yardımıyla olacağını savunan gazetenin zaman zaman kapatıldığı ve Takvimli Gazete, Tesrih gibi isimlerle de yayınlandığı olmuştur.

Peyam-ı Sabah: 1913 ve 1922 yılları arasında yayınlanan gazete Peyam ve Sabah gazetelerinin birleşmesiyle İstanbul’da kurulmuştur. Kuvayı Milliye’yi cinnet olarak adlandıran bu gazete de Alemdar gibi kurtuluşu İngiltere’de görmüştür ve genellikle İstanbul hükümetini desteklemiştir.

Peyam-ı Sabah

Türkçe İstanbul: Sait Molla tarafından 1918 yılında günlük olarak çıkarılmaya başlanmıştır ve Milli Direniş’e karşı çalışmalar yapmıştır.

Ferda: 1918 ve 1921 yılları arasında ali Hilmi tarafından Adana’da yayınlanmaya başlayan gazete Fransız işbirlikçisi olarak çalışmakla birlikte azınlıklardan yana yazılar içermektedir ve Fransızların maddi manevi desteğini görmüştür.

İrşat: Milli Direniş karşıtı olan gazete Ömer Fevzi tarafından 1920 yılından şehrin kurtuluşuna kadar Balıkesir’de yayınlanmıştır.

Zafer: 1919 yıllında Kastamonu’da çıkarılmaya başlayan gazete genel olarak İstanbul Hükumetini desteklemiştir ve Ulusal Direnişe karşı çıkmıştır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaş!

0
1 Paylaşılma

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Çok Güzel Çok Güzel
0
Çok Güzel
Güzel Güzel
0
Güzel
Sasirtici Sasirtici
0
Sasirtici
Kötü Kötü
0
Kötü
Baya Kötü Baya Kötü
0
Baya Kötü
Çöp Çöp
0
Çöp

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir