Li-Fi Nedir ?

5 dk okuma süresi


Abone ol
2
1 Paylaşılma, 2 Puan

Li-Fi, biraz Wi-Fi’yi andırıyor gibi ? Yoksa isim benzerliği mi ?

Wi-Fi’nin ne olduğunu hatırlayalım.
Wireless Fidelity isminden gelen ve türkçe anlamı ”kablosuz bağlantı” olan internet’te gezinmemize yarayan bir teknoloji.

Günümüzde her şey teknoloji.”

Wi-Fi günümüzde frekans sistemi ile çalışan, 2.4 GHz veya 5 GHz gibi frekans aralıklarında size hizmet veren bir teknolojidir. Günümüz için gerçekten de etkileyici, evinizde, iş yerinizde, hemen hemen her yerde. Hatta artık taşınabilir Wi-Fi ile gittiğiniz her mekana, ortama interneti ulaştırabiliyorsunuz.

Wi-Fi’nin hemen hemen ne olduğunu artık biliyoruz, peki başlıkta da geçtiği gibi nedir bu Li-Fi ?

Li-Fi: Light Fidelity isminden gelir aynı Wi-Fi gibi, türkçe’ye ‘ışık bağlantısı, kablosuz ışık bağlantısı” gibi isimlerle çevrilebilir. Ancak ismine dikkat edelim, tam olarak da Li-Fi ışık kullanarak bize hizmet sunmayı hedeflemiştir.

Henüz geliştirilme aşamasında olan kablosuz bağlantı teknolojisi, Prof. Harald Haas tarafından icat edilmiştir. Görünür ışık iletişimi kullanan Li-Fi ile, Wi-Fi teknolojisinden yaklaşık olarak 100 kat daha hızlı veri aktarımı sağlanabileceği laboratuvar ortamında yapılan testler ile gösterilmiştir.

Li-Fi’nin çok önemli olan bir dezavantajı bulunur, Wi-Fi bağlantısı duvarın ötesine sinyal gönderebilirken, Li-Fi bağlantısında ışık engellendiği zaman iletişim kesilmektedir.

Prof. Harald Hass’ın Li-Fi Hakkında Konuşması


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaş!

2
1 Paylaşılma, 2 Puan

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Mükemmel Mükemmel
1
Mükemmel
Çok Güzel Çok Güzel
1
Çok Güzel
Güzel Güzel
1
Güzel
Sasirtici Sasirtici
0
Sasirtici
Kötü Kötü
0
Kötü
Baya Kötü Baya Kötü
0
Baya Kötü
Çöp Çöp
0
Çöp
Burak Özçelik
Merhaba ben Burak, Biyoteknoloji okuyorum, Bilim, Sanat, Tarih, Teknoloji, Astronomi gibi alanlara çok meraklıyım, Araştırmayı gözlemlemeyi ve yazmayı çok severim, hayatın farklı konularını ele aldığım bu profile hoş geldiniz. Unutmayın bir düzen oluşturmak istiyorsak bunu kaos'la yapmalıyız.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir