MAXWELL’İN CİNİ

10 dk okuma süresi


Abone ol
1
1 Puan

İskoç fizikçi James Clerk Maxwell, 1867 yılında termodinamiğin ikinci yasasının geçerliliğini sorgulamak için yaptığı düşünce deneyidir. Termodinamik yasaları 19. yüzyıldan, yani ortaya atıldığından beri çürütülemeyen yasalardır. Çok kez çürütülmeye çalışılmışsa da hiçbir zaman başarılı olunamamıştır. Termodinamiğin ikinci yasası olan Entropi’ye göre enerji bulunduğu ortamda her zaman kendini dengelemeye çalışır. Bir örnek ile açıklayacak olursak; oda sıcaklığında bir bardak suyun içine buz atarsanız birkaç dakika içerisinde buz erir. Bunun nedeni buz ve suyun içindeki moleküllerin su molekülü olmasıdır. Soğuk olan buzu suyun içine atınca aynı moleküle sahip oldukları için moleküller enerjilerini dengelemeye çalışacaklar ve bunun sonucunda buz eriyecektir, bardağın içindeki suyun sıcaklığı düşecektir. Maxwell bu teoriye karşıt bir düşünce deneyi yapmıştır. Deney ise şöyledir: Dış dünyadan tamamıyla yalıtılmış bir oda ve bu odanın içerisinde hava bulunsun, odayı iki eşit parçaya bölelim, odalar yalıtılmış olduğu için sıcaklıkları sabit kalacaktır. Odanın tam tepesinde özel güçleri olan bir cin olduğunu düşünelim. Bu cinin özel gücü ise; odalar içindeki moleküllerin ne zaman duvara çarpacağını ve enerjilerini ne kadar olduğunu hesaplayabilmek.

İçerideki iki odadan birine X diğerine Y diyelim, cin X odasındaki yüksek enerjili bir molekülü aradaki duvara çarpacağı zaman bir kapı açarak diğer odaya, yani Y odasına geçiriyor. Aynı şekilde Y odasındaki düşük enerjili bir molekül çarpacağı zaman kapı açarak X odasına geçiriyor. Cin bunu bir süre yaptıktan sonra X odasında yüksek, Y odasında düşük enerjili moleküller dolduruyor. Bir oda sıcakken diğer oda soğuk oluyor ve deney sonucunda ise termodinamiğin ikinci yasasını çürütülmüş oluyor. Maxwell deneyde düşünsel olsa bile termodinamiğin ikinci yasasını çürütünce bilim dünyası da haliyle şaşırıyor, kimsenin çürütemediği yasalar bir düşünce deneyi ile çürütülüyor. Bilim insanlarının bir kısmı bu deneyin saçma olduğunu, böyle bir cin ve yalıtılmış bir oda olamayacağı için deneyin gerçekleşemeyeceğini savunuyor.

Bu deney için günümüzde bile karşıt görüşler çıkıyor. Bilim insanları Heisenberg Belirsizliği’ni öne sürerek ne kadar özel gücü olsa da cinin odadaki moleküllerin ne zaman duvara çarpacağını ve enerjilerini bilmesinin imkansız olduğunu söylüyor, Kuantum Evrenine girdiğimiz zaman moleküller aynı anda birkaç farklı yerde olabileceği için cinin bunu hesaplamasının imkansız olduğunu belirtiyorlar. Bazı bilim insanları ise dışarıdan cin gibi olağanüstü başka bir faktör devreye girdiği için termodinamiğin ikinci yasası ihlal edilmemiş oluyor. Cin bunu yapmaya başlarsa sonsuza kadar yapmak zorunda olduğunu; çünkü iki odada hiçbir zaman enerjinin sabit olmayacağını, her zaman odadakilerden az da olsa farklı bir enerjiye sahip molekül olacak ve cin bunu sonsuza kadar yapmak zorunda kalacak diyen bilim insanları da var. Bütün bilim insanları bu görüşe karşı değil, eğer ki doğru koşullar sağlanırsa bu deneyin termodinamiğin ikinci yasasını çürütebileceğini söyleyenler de var.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaş!

1
1 Puan

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Çok Güzel Çok Güzel
0
Çok Güzel
Güzel Güzel
0
Güzel
Sasirtici Sasirtici
0
Sasirtici
Kötü Kötü
0
Kötü
Baya Kötü Baya Kötü
0
Baya Kötü
Çöp Çöp
0
Çöp
Furkan Karakaş
Tarih, Teknoloji, Araba, ve Havacılık meraklısı.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir