NASIL DAHA ANLAMLI YAŞAYABİLİRİZ ?

9 dk okuma süresi


Abone ol
19
19 Puan

Daha anlamlı yaşayabilmemiz için GERÇEK MUTLULUĞUMUZU bilmemiz gerekiyor, bizi mutlu eden şeyleri bulmamız gerekiyor. Çünkü mutlu olduğumuz şeyleri yaptığımız müddetçe hayatın tadını çıkarabiliriz. Biz mutlu olduğumuz sürece çevremizde ki insanları, arkadaşlarımızı, ailemizi kısaca sevdiklerimizi de mutlu ederiz ve bu ‘mutluluk’ denen kavram aslın da biz farkında olmadan hayatımızı , yaşantımızı ve çevremizi etkiler.
İnsanlara ve hayata katlanmanın ya da bu dünyada yaşamanın tek yolu sanırım mutlu olmak ve mutlu etmekten geçiyor.

⦁ Evet 1. kuralımız [MUTLULUK]


Daha anlamlı yaşayabilmemiz için İLİŞKİLERİMİZİN sağlam olması gerekiyor , bize iyi gelen insanların hayatımız da olması ve tam tersi bize iyi gelmeyen insanların hayatımız da olmaması gerekiyor.
Hayatımızda ki insanlarla ortak yönlerimizi bağrımıza basarken , farklılıklara da saygı duymalı ve onlardan keyif almalıyız. Çünkü değiştirebileceğimiz tek insan biziz. Bir insanla ilişki yaşıyorsak -aile, sevgili, eş, dost – onun davranışlarına ve düşüncesine saygı duymalıyız.
Saygı kadar önemli olan kavramlarda var mesela dürüst olmak, güvenmek, önem vermek, destek olmak ve anlamak. Eğer bir ilişki dürüstlük temelinde kurulmadıysa o sahip olmaya değer bir ilişki değildir ve en önemlisi hayatımızda olan insanların da bize aynı değeri vermeleri, aynı davranışları uygulamaları gerekir.

⦁ Evet 2. kuralımız [İLİŞKİLERİMİZ]


Yaşamımıza katkı da bulunan iki değer daha GELİŞİM VE KATKI. Biz geliştikçe başkalarının da gelişmesine yardımcı olabiliriz ve onların gelişimine yardımcı oldukça biz gelişmeye devam ederiz. Gerçek gelişimin anahtarı tutarlılıktır , kendimizi canlı hissettiren şey ise gelişimdir. Aslın da sürekli bir şeyler öğrenerek kendimize bir şeyler katarak yaşamımıza devam ederiz. Mesela kitap okumak bu eylemi sevmeyen çok insan var fakat gelişmek adına kitap okumaları gerekiyor ve bir şekilde kendilerini ikna ediyorlar.
Bize katkı da bulunan olumlu şeyleri bazen sevmediğimiz halde yapıyoruz çünkü yapmamız gerekiyor. İşte tam da bu yüzden yapmaktan hoşlanmadığımız olumlu şeyleri yapmaktan hoşlandığımız olumlu şeylere çevirmemiz gerekiyor. Şu soruyu soralım kendimize – yaptığımız bu işi nasıl eğlenceli hale getirebiliriz? –
Sevmiyorsak ve yapmak bize olumlu yönde bir artı kazandırıyorsa en mantıklısı o işi eğlenceli hale getirip sevmektir.
En önemlisi ise yaptığımız şeylerin bize ne kattığıdır.

⦁ Evet 3. kuralımız [GELİŞİM VE KATKI]

Mutlu olmayı bilmeli , güzel insanlar biriktirmeli ve daima gelişip katkı sağlamalıyız.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaş!

19
19 Puan

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Mükemmel Mükemmel
3
Mükemmel
Çok Güzel Çok Güzel
1
Çok Güzel
Güzel Güzel
0
Güzel
Sasirtici Sasirtici
0
Sasirtici
Kötü Kötü
0
Kötü
Baya Kötü Baya Kötü
0
Baya Kötü
Çöp Çöp
0
Çöp

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir