OJE SÜRMEK KİLO ALDIRABİLİR!

5 dk okuma süresi


Abone ol
1
1 Puan

Kadınların çoğunun oje sürmeyi sevdiği bir gerçek; güzel ve özgüvenli hissettirir, kıyafetimizi tamamlar. Peki çok sevdiğimiz ojelerin bedenimize zararı var mıdır sizce? Gelin inceleyelim.

Ojelerin içinde fazla miktarda bulunan bazı kimyasallar vücudumuzun hormon dengesini bozuyor. Hatta en kötü senaryoyu düşünürsek, yağ depolanmasını olumsuz etkileyerek kilo problemlerine yol açabiliyor.

Mobilya üretiminde kullanılan trifenil fosfat adı verilen madde kalıcılığı ve esnekliği artırmak için oje içerisinde kullanılır. Oje kullanan kişilerde yapılan idrar testlerinde bu kimyasal maddenin görüldüğü yani kana karıştığı anlaşıldı.

oje kullanımının sinir sistemine ve hormonlardan fazlasına
zarar verdiği bir gerçek.

 Özellikle küçük yaştaki çocuklara sürülen ojeler, Uzmanlarca oldukça zararlı. İçerisinde bulunan ‘Toluen’ diye adlandırılan madde insan vücuduna girerek zarar veremeye başlıyor. Bu madde kan ve beyin hücrelerinde ölüme kadar ilerleyebiliyor. Bu sebeple oje kullanımında hem yetişkinler hem de çocuklar için çok dikkat etmek gerekiyor.

Günümüzde çok yaygın kullanılan siyahmor vb. gibi koyu renk ojeler hem renklerinin tırnağa nüfus etmesi hem de güneşi hiç geçirmeyerek tırnağın sararmasına en çok yol açan dış etkenlerdir. Tırnakta enfeksiyon riski oluşturabilmektedir, Bu enfeksiyonlar tırnak rengini sarartan, mantar enfeksiyonları habercisidir.

Congleton

Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaş!

1
1 Puan

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Çok Güzel Çok Güzel
0
Çok Güzel
Güzel Güzel
0
Güzel
Sasirtici Sasirtici
0
Sasirtici
Kötü Kötü
0
Kötü
Baya Kötü Baya Kötü
2
Baya Kötü
Çöp Çöp
0
Çöp
Çağla Yılmaz
Merhaba, ben Çağla. 20 yaşındayım, sporla ve bilimle ilgileniyorum. Tıp fakültesi öğrencisiyim.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir