Osmanlı Sultanlarına Gelmiş En İlginç Hediyeler

13 dk okuma süresi


Abone ol
2
2 Puan

Bilindiği üzere tarihten bu güne devletler birbirleri ile ilişkilerini geliştirmek adına birbirlerine jest olarak veya zorunlu olarak hediye gönderirlerdi. Osmanlı döneminde de bir çok devlet monarşi ile yönetildiği için bu hediyeleşmeler sultanlar arasında olurdu. Bu hediyelerden Osmanlı sultanlarına hediye edilmiş en ilginç hediyeleri sizler ile paylaşacağız …

GENÇ OSMAN

Genç Osman’a 1619 senesinde İran Şahı Abbas tarafından gergedan hediye edilmiştir. Elçisi Yadigar Ali tarafından getirilen gergedan; 100 deve yükü ipek, 4 fil ve vahşi hayvan postlarından oluşan değerli eşyalarla birlikte gelmiştir. Bu hayvanlar bazen Gülhane Parkı’na bazen de Bizanslılar’dan kalma boş ve kısmen harabe binalara konulurdu. Çengelköy sahilinde o zamanlarda fillerin dinlendikleri binalar ise günümüzde lokanta olarak hizmet veriyor.

II. MAHMUT

III. Mehmet ve IV. Murad’a verilen hediyeler arasında Afrika ormanlarından getirilen hayvanlar vardı. Ancak bunların en görkemlisi II. Mahmut’a hediye edilen zürafadır. Mısır Hıdivi Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından II. Mahmut’a gönderilmiştir. Bu hediyeyi Sultana yaranmak amacı ile yaptığı söylenir. Zürafa bir miktar Osmanlı sokaklarında gezdirildi ve sonrasında getirildiği Topkapı Sarayı’nın avlusunda vefat etmiştir.

Osmanlı döneminde hayvanat bahçelerinin amacı neydi, hayvanlar hapsedilip eziyet ediliyor muydu diye aklına bir soru gelebilir . Bunun cevabı ise Osmanlı döneminde seyyar sirk sahipleri vardı ve bu sirklerde kullanılan hayvanlar yaşlandıklarında sahipleri tarafından ölüme terkedilir bulundukları bölgeye bırakılıp giderlerdi. . Bu duruma el koyan Abdülmecid Han, hayvanları Gülhane Parkı’nda koruma altına almıştır. İşte Gülhane Parkı’ndaki hayvanat bahçesi bu şekilde oluştu. Buda Osmanlının ferasetini bize bir kez daha gözler önüne serer.

II. ABDÜLHAMİT

II. Abdülhamid, 1876’da tahta oturduktan sonra tren yolu ihalesini Almanlara verir. İmparator Kayser II. Wilhelm ise II. Abdülhamid’e bu ihale karşılığında bir jest yapar ve hediye olarak bir boğa heykeli yollar. Bu boğa heykeli simsiyah bir renkte ve kızgın şekildedir. Boğa o dönemde Yıldız Sarayının Has Bahçesine konulur. Birkaç yer değiştiren heykel günümüzde ise Kadıköy Altıyol’daki meydanda bulunmaktadır.

III. MURAT

İngiltere Kraliçesi l. Elizabeth tarafından dönemin padişahı III. Murad’a bir saatli org hediye edilir. Org İngiliz org ustası Thomas Dallam tarafından yapılmıştır. 1.5 yılda tamamlanan ve 5 metre boyundaki saatli orgu monte etmek için kraliçe bizzat Dallam’ı yollamıştır. Uzun bir yolculuk sonrası Hector adlı gemi ile İstanbul’a ulaşmıştır ancak bu süre zarfında padişah ölmüş yerine tahta geçen oğlu III. Mehmet hediyeyi kabul etmiştir. Yolda zarar gören ve bin bir meşakkatle kurulan orgun akıbeti ise l. Ahmet tarafından gavur icadı denilerek parçalatılmıştır. Sultanın Orgu adlı bir kitap bile yazılmıştır bu hediyeye. 

YAVUZ SULTAN SELİM

İran Şahı Şah İsmail, Yavuz Sultan Selim’e kıymetli taşlarla süslenmiş bir sandık gönderir. Sandığın içi kıymetli hediyelerle doludur lakin derinden pis bir koku gelmektedir. Hediyeler kaldırılır bakılır ki ne görülsün, sandığın tabanından insan pisliği çıkıyor. Buna oldukça hiddetlenen Yavuz merhum etrafındaki tebaaya  emir veriyor. Bu yapılan kepazeliğe layıkıyla cevap vermek gerekir herkes ne yapmamız gerektiğini düşünsün diyor ancak cevabı da yine kendinde buluyor. Yine aynı şekilde mücevher ve kumaşlarla dolu görkemli bir sandık hazırlatıyor. İçine de İstanbul’da üretilen, en kaliteli gül kokulu lokumlardan bir kutu hazırlatıyor. Lokum altında da küçük bir pusula ve bir satır not iliştiriyor. İran şahı sandığı açıyor. Yayılan güzel kokudan sonra notu okuyor; “Herkes yediğinden ikram eder!”


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaş!

2
2 Puan

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Mükemmel Mükemmel
1
Mükemmel
Çok Güzel Çok Güzel
1
Çok Güzel
Güzel Güzel
0
Güzel
Sasirtici Sasirtici
0
Sasirtici
Kötü Kötü
1
Kötü
Baya Kötü Baya Kötü
1
Baya Kötü
Çöp Çöp
0
Çöp

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir