TOPLUMUN İLAÇ TÜKETME MERAKI

12 dk okuma süresi


Abone ol
0

İlaç nedir?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ilacı; fizyolojik durumları ya da patolojik olayları alanın yararı için değiştirmek, incelemek amacıyla
kullanılan veya kullanılması öngörülen bir madde ya da ürün olarak tanımlar.

İlaç hastalıkların teşhisi ve hastalıkların ortadan kaldırılması, bazı fizyolojik olayların değişikliğe uğraması için kullanılan bir kimyasal maddedir. İlaç üretimi için bulunan bitkilerin kullanıldığına dair ilk kaynaklar Eski Çin, Hint ve Akdeniz uygarlıklarına dayanır.

Bilinen en eski ilaç kataloğu MÖ 1700 ‘de Babil’de hazırlanmış taş tablet tir. Peki eskiden ilaç yok iken insanlar hastalıklara karşı nasıl savundular? Örnek verecek olursak Eski Mısırlılar sindirim güçlüğünde nane kullandılar.Yunan hekim Dioskorides, tıpta kullanılan yaklaşık 600 bitkiyi tanımladı.

Ve bunun gibi pek çok önemli buluşlar yapıldı ve şimdiki zamana gelmesi için uzunca bir süre geçti ilacı buldular peki şimdi yan etkileri? Yei ilaçların bulunması ve yan etkilerinin araştırılması için deneye bağlı olarak araştırma yaptılar. William Harvey’nin 1628’de kan dolaşımını tanımlaması ile ilaçların etki ettikleri dokuya kan yoluyla ulaştığı anlaşıldı.

18.yüzyılda güzelavrat otu gibi bitkilerden elde edilen ilaçların yan etkilerini gözlemlemek için hayvanlar ve insanlar üzerinde deney yaptılar.

Ciddi başarısızlık sonucu bu ilaçların yan etkileri insanlarda ve hayvanlarda ciddi şekillerde görülmeye başladı ve bu şekilde yan etkilerini gözlemiş oldular. İlaç bu olaylardan sonra etkili şekillerde savaşlarda günlük hayatta kullanılmaya başlandı.

Peki İlaçlar Gerektiği Şekilde Mi Kullanılıyor?

Fakat toplum olarak biraz ilaç kullanımını abartıyoruz değil mi? Size ilacın tarihçesini anlattım amacım size ilacı kimin bulduğunu göstermek değildi ana fikrim ilacın hastalıkların teşhisinde, tedavisinde, fizyolojik olayların değiştirilmesinde kullanıldığını anlatmaktı. Neden mi bu fikri sürekli sizlere söylüyorum çünkü bu günler de ilaç amacından saptı. Toplumumuz ilacın ne şekilde kullandığını ve niçin kullanıldığını aldırmadan, doktoruna danışmadan, arkadaşlarından aldığı aslı olmayan bilgiler ile ilacı aşırı şekilde kullanıyor. Kısaca akılcı olmayan ilaç kullanımı (AOİK) olarak nitelendirilen bu sorun, sadece hekimin ya da hastanın değil, ilaçla ilgili muhatapların tümünün sorunu halini almıştır.

Bu Sorunlar Neler?

İlaçlarını yanlış şekilde, yanlış dozda ve sürede kullanmak
Reçeteyle satılması gereken ilaçları doktor kontrolü dışında aslı olmayn bilgiler le kullanmaya çalışmak
İlaç israfında bulunmak vb. pek çok sorun bu duruma örnek olarak gösterilebilir. Bu sorunlar dünyada başta ülkemiz de olmak üzere önemli boyutlarda yaşanmaktadır. Peki ne gibi örnekler verilebilir? Mesela başımız ağrıdığında direk doktora danışmadan alınan ağrı kesici hapları, grip olduğumuzda aldığımız soğuk algınlığı hapları, antibiyotik başta olmak üzere pek çok örnek verilebilir.

İlaç Düşkünlüğünü Nasıl Azaltabiliriz?

İlaç tüketiminin aşırı hem de gereksiz olduğu durumlarda ilaç kullanmaktan başka yöntemlerin de olduğunu bilmeliyiz Bu sorunlarla baş etme koşulunun yerine getirilmesinin tek yolu, akılcı ilaç kullanımı denilen şekilde, ilacın belirli kurallar çerçevesinde bilinçli kullanımından geçmektedir.

Peki Bu Akılcı İlaç Kullanımının İlkeleri Nelerdir?

doktor tarafından belirlenen doğru ilacın,
doğru miktarda,
doğru uygulama yoluyla,
doğru zamanlamayla,
yeterli bilgilendirme yapılarak kullanılmasıdır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Çok Güzel Çok Güzel
0
Çok Güzel
Güzel Güzel
0
Güzel
Sasirtici Sasirtici
0
Sasirtici
Kötü Kötü
0
Kötü
Baya Kötü Baya Kötü
0
Baya Kötü
Çöp Çöp
0
Çöp

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir