TRANSİSTÖRLER

8 dk okuma süresi


Abone ol
2
2 Puan

Tarihin En Önemli İcadı: Transistörler

Tarihteki en önemli icat, buluş nedir ?
Ateş, Tekerlek, Matbaa, Ampul, Telefon hatta bu soruya Televizyon cevabı verenler bile var. Doğru, evet olabilir, neden olmasın ancak geniş düşünelim, İnsanlık tarihinden bahsediyorum Teknoloji Çağı, Uzay Çağı veya Bilgi Çağında yaşıyoruz unutmayın.

Televizyon, Cep telefonu, Süper İşlemciler, Dronlar, Otomasyon Cihazları, Uydular, Yapay Zeka, VR… Bunların hepsini Transistörlere borçluyuz. Transistörün tarihi 1947 yılına dayanmaktadır.
Dünyanın en büyük telefon şirketi olan Bell kuruluşlarının araştırma laboratuvarlarında, William Shockley başkanlığında John Bardeen ve Walter Brattain´den oluşan ekip, bu icadın sahipleridir.

Transistör

20. yüzyılın başlarında ki bilgisayarları düşünün, devasa oda büyüklüğünde bilgisayarlar.. Günümüze baktığımızda ceplere sığan ekranlardan bahsediyorum hatta katlanabilir ekranlar.

Transistör Nedir ?

3 tane yarı iletkenin birbirine eklenmiş halidir.
Metal iletkendir, Cam ise yalıtkan bir maddedir işte bunların arasında olan hem yalıtkan hem de iletken bir madde olan Silikon yarı iletkendir (ısıtılınca veya bazı durumlarda), Silikonu örnek göstermemin amacı Transistörler de Silikon kullanılmasından sebebi ise en verimli yarı iletken olması. Transistör diyotlardan oluşur (PN).

Transistör PNP veya NPN diye adlandırılır. Transistör’ün yarı iletken olması için;
2 tane P (+) ve 1 tane N (-); PNP veya,
2 tane N (-) ve 1 tane P (+); NPN maddeleri içermesi gerekmektedir.

Transistörlerin 3 terminali vardır
Base: Akımı açmak için kullanılır
Collector: Akımı bulundurur
Emitter: Akımı devreye iletir

Transistörleri aslında bir anahtar gibi düşünebiliriz, ama Transistör de ki fark hiçbir hareketli parça olmadan yapmasıdır. Transistörler var olan akımın güçlendirilmesi için de kullanılabilir, akımı açmak veya kapatmak.
Yani binary’den bahsediyoruz 1’ler ve 0’lar bilgisayarlarımız anladığı tek dil.

Transistörler tek başıma çalışmazlar, Transistörlerin çalışması için Entegre Devre (IC)’lere ihtiyacı vardır. Entegre Devreler, yani mikroçipler…
Mikroçipler içinde diot, transistör gibi parçacıklar bulunduran parçalardır.

Özel bir bilgi vermek gerekirse Transistörler devre elemanlarında ne kadar çok bulunursa o devre elemanının işlem kapasitesi o kadar hızlı olur.
İşlemcilerin genel olarak hepsi aynı ve yakın boyuttadır ancak hepsinin farklı işlem yeteneği vardır, Transistör sayısı ne kadar artarsa bir İşlemcinin gücü ve kapasitesi o kadar artar.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaş!

2
2 Puan

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Çok Güzel Çok Güzel
0
Çok Güzel
Güzel Güzel
0
Güzel
Sasirtici Sasirtici
0
Sasirtici
Kötü Kötü
0
Kötü
Baya Kötü Baya Kötü
0
Baya Kötü
Çöp Çöp
0
Çöp
Burak Özçelik
Merhaba ben Burak, Biyoteknoloji okuyorum, Bilim, Sanat, Tarih, Teknoloji, Astronomi gibi alanlara çok meraklıyım, Araştırmayı gözlemlemeyi ve yazmayı çok severim, hayatın farklı konularını ele aldığım bu profile hoş geldiniz. Unutmayın bir düzen oluşturmak istiyorsak bunu kaos'la yapmalıyız.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir