YAKIN GELECEKTE BİZİ NELER BEKLİYOR?

17 dk okuma süresi


Abone ol
1
1 Puan

Yakın gelecek…

Hepimiz siborguz. Evet yanlış duymadınız hepimiz siborguz. Yakın gelecek bize pek çok şeyi vaat ediyor. Teknoloji hayatımızı inanılmaz ölçüde kolaylaştırıyor. Teknoloji hayatımızın bir parçası haline geliyor. Bunun yanında iş anlayışı değişiyor. Yakın gelecekte şu an okula başlayan çocukların yapacakları mesleğin henüz ortaya çıkmadığı dahi söyleniyor. Peki bu yakın gelecekte bizi ne bekliyor?

Endüstri 4.0 / 5.0

İlk buharlı makinenin bulunmasıyla endüstri 1.0 hayatımıza girmişti.  Elektriğin keşfi gerçekleşti ve seri üretim ile her yer aydınlandı ve endüstri 2.0 bize merhaba demişti. Teknoloji biraz ilerledi yıl 1980’ lere doğru gelmeye başlayınca dijital ve elektronik cihazların da hayatımıza girmesiyle birlikte hoş geldin endüstri 3.0. Daha teknolojiye yeni yeni alışmışken İnternet teknolojilerinin de gelişmesiyle birlikte siber ve fiziksel sistemler konuşulur oldu ve endüstri 4.0 filizlendi. Biz daha bu siber güvenlik, dijital teknolojilerle hayatımıza devam etmeye çalışırken otonom sitemlerin hayatımıza girmesi ve insansız teknolojiler endüstri 5.0’ı kucağımıza bırakmıştı. Günümüzde artık teknoloji çok hızlı gelişiyor. Endüstri 5.0 ile beraber robotlara yakın gelecekte alışmalıyız. Tavsiyem evde izolasyon günlerinde mutfak robotunuz ile biraz yakınlaşıp iş birliği yaparak leziz pastalar börekler yapmanız. Afiyet olsun şimdiden.  

Teknoloji ile daha akıllı

Nasıl yani daha akıllı? İnsanlardan da mı akıllı?

Evet yapay zekâ bir çok alanda insanlardan daha başarılı bir şekilde karar veriyor. Devletler yapay zekâyı adalet, ulaşım, yönetim gibi alanlarda kullanmaya çalışıyor. Yapay zekâ insan zekasının yerini alır mı bilemeyiz ancak şuan yapay zekanın inanılmaz gelişim göstermesi bazı insanları korkutuyor. Her ne kadar hayatımızı kolaylaştırıyor olsa bile bilim kurgu filmlerindeki gibi bir son bizi bekliyor olabilir mi? Biz bunlara takılmayalım teknolojinin nimetlerinden yararlanmaya çalışalım.

Akıllı Şehirler

Gelecekte karar destek sistemlerinin gelişmesiyle birlikte akıllı şehirler hayatımıza girecek ve dünyanın pek çok şehri akıllı şehir kavramına ulaşacak.  Akıllı şehirler içerisinde; akıllı trafik sistemi, akıllı park sistemi, akıllı ulaşım, akıllı sağlık sistemi, akıllı binalar, akıllı kamu güvenlik sistemleri vb. birçok akıllı sisteme sahip olacak. Akıllı şehirlerin içinde bulunan akıllı hastanelerin insanların tedavisinde ve halk sağlığının kontrol edilmesinde büyük kolaylık sağlayacak. Akıllı nesneler İnternet ile birbirlerine bağlı olacak. Bu sayede kesintisiz veri akışı ve yapay zekâ kontrolü sağlanabilecek ve güvenli bir şekilde yönetilecek.

Transhümanizm

Transhümanizm, insanın fiziksel ve bilişsel yeteneklerinin artırılması ve insani zayıflıklarının ortadan kaldırılması amacıyla teknoloji ve bilimden faydalanılması gerektiğini öne süren uluslararası bir entelektüel ve kültürel harekettir. Gelişen teknoloji ile bu görüşün de yaygınlaşacağı öngörülmekte. Teknolojinin insan yaşamını kolaylaştırması bir yana bu görüşte teknolojinin insanın bir parçası olması gerektiğini savunmaktadır. O zaman transhümanizmin yayılması ile hepimizin bir yarı robot veya siborg olması kaçınılmaz gibi görünüyor. Kimi uzmanlar bu görüşü savunurken bazı uzmanlar da bunun insanlığın sonu olacağını ve insanın özünü bozacağının görüşündeler. Bakalım kim galip gelecek bekleyip göreceğiz.

Birtakım teknolojiler ve tasarım insan

İnsan ve makine zamanla iç içe girmesi bekleniyor. Makineler çok hızlı öğreniyor yapay zeka sürekli kendini geliştiriyor. İnsan beyni ve bedeni giderek kontrol edilebilir bir hale geliyor. Az önce bahsettiğim transhümanizmin yaygınlaşmasıyla humanoidlerin karşımıza çıkması yadsınamaz. Bilim kurgu filmlerindeki gördüklerimiz gerçek olabilir. İnsan giderek makineleşiyor. Özellikle sağlık sistemindeki yenilikler insan bedenine yerleştirilen cipler ile insan sağlığının kontrol edilmesi ve hasta doktor ilişkisini daha kesintisiz bir hale getirmesiyle birlikte gelecekte bunun zihin kontrolü için kullanılacağını öne süren komplo teoricileri bulunmakta. Biyogenetikçiler ise tıbbın gelecekte tasarım bebek üretebileceğini ve doğuştan gelen hastalıkları bozuk genleri alarak yok edebileceklerini söylüyorlar. Doktorlar genlerle oynayarak istenilen genlerin kombinasyonu ile saç rengi, göz rengi, boy gibi fiziksel özelliklere müdahale edebileceklerinden bahsediyorlar. Yakın gelecekte bizi ilginç şeylerin beklediği kesin. Aynı zamanda teknoloji devlerinin çıkardığı giyilebilir teknolojiler de cabası. Akıllı saatler, akıllı kumaşlar, vr teknolojileri, akıllı ceket, akıllı gözlük gibi pek çok teknolojik ürüne ulaşmamız çok yakın görünüyor. Vr teknolojileri ve arttırılmış gerçeklik üzerine yoğun çalışmalar devam etmekte. Gelecekte belki de sanal hayatlar yaşayabiliriz.

Dijital para teknolojisi 

Artık alışverişimizi bitcoin ile yapacağız. Bu kadar teknoloji varken sadece fiziki paranın kullanması beklenemezdi zaten. Geçtiğimiz senelerde çıkan en çok bilinen para birimi olan bitcoin dijital paralara örnektir. Bitcoin ve alt coinler ile birlikte dijital paraların daha fazla olduğu ve  harcamalarımızı dijital para ile yapacağımız bir gelecek bizi bekliyor. Finans uzmanları bazı devletlerin dijital paralara geçmek için alt yapı çalışmalarını tamamladığını belirtiyor. Gelecekte belki de yastık altında saklayabileceğimiz bir para birimi olmayacak.

Sizce başka neler göreceğiz yakın gelecekte?


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaş!

1
1 Puan

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Çok Güzel Çok Güzel
0
Çok Güzel
Güzel Güzel
0
Güzel
Sasirtici Sasirtici
0
Sasirtici
Kötü Kötü
0
Kötü
Baya Kötü Baya Kötü
0
Baya Kötü
Çöp Çöp
0
Çöp

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir