TÜM HAYVANLARIN ATASI

4 dk okuma süresi


Abone ol
0

Avustralya’da kazı çalışmalarında jeologlar tarafından, insanlar da dahil olmak üzere aile ağacındaki en çok bilinen hayvanları içeren ilk atayı keşfettiler.

Adı ”Ikaria wariootia”, küçük solucan benzeri bir yaratık, bilateral simetrili ön ve arkası, iki simetrik tarafı ve bir ucu bağırsağa bağlanan açıklıkları olan organizma şeklindedir. Tam olarak net görüntülenmemiş olsa da bir kaç çizim yorumu vardır.

Bilim insanları, Güney Avustralya’nın Nilpena kentindeki Ediacaran Dönemi’nden kalma 555 milyon yıllık fosilleşmiş oyukların bilateral simetrililer tarafından yapıldığı konusunda hemfikirdi. Ama oyukları yapan yaratığın hiçbir işareti yoktu.

Yukarıda ki resimde minik oyukların bilateral simetrililer tarafından yapıldığını düşünülüyor sebebi ise hayvanın, 2-7 milimetre uzunluğunda ve yaklaşık 1-2.5 milimetre genişliğinde, büyük bir buğday tanesi büyüklüğü ve biçimindeydi. Bu boyutlar, bulunan oyuklar ile tutarlıydı.

Eski ve çok hücreli canlılar; alg matları, süngerler gibi organizmalar değişik şekillere sahipti. Edikara faunası, olarak adlandırılan bu grup karmaşık, çok hücreli organizmaların en eski fosillerini içeriyor.

3D modelleme ile oluşturulan Ikaria wariootia

EDİKARA FUNASI: Proterozoik dönemin sonlarına doğru, günümüzden yaklaşık 580 milyon yıl önce, bu dönemde yaşayan ve soyu tükenen çok hücreli ökaryot organizmaların tümüne denir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Çok Güzel Çok Güzel
0
Çok Güzel
Güzel Güzel
0
Güzel
Sasirtici Sasirtici
0
Sasirtici
Kötü Kötü
0
Kötü
Baya Kötü Baya Kötü
0
Baya Kötü
Çöp Çöp
0
Çöp
Burak Özçelik
Merhaba ben Burak, Biyoteknoloji okuyorum, Bilim, Sanat, Tarih, Teknoloji, Astronomi gibi alanlara çok meraklıyım, Araştırmayı gözlemlemeyi ve yazmayı çok severim, hayatın farklı konularını ele aldığım bu profile hoş geldiniz. Unutmayın bir düzen oluşturmak istiyorsak bunu kaos'la yapmalıyız.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir