ÜLKEMİZDEKİ VAHŞİ HAYVANLAR

8 dk okuma süresi


Abone ol
2
2 Puan

KURT

Türkiye’de dağlık alanlarda ve sürüler halinde yaşamaktadırlar. Sürü anne, baba ve çocuklardan oluşmaktadır. Kurtlar kendi otoritelerini kurmak için sert davranırlar. Sürü içinde de üstünlüklerini korumak için çocuklarına da sert davranırlar. Kurtlar yabancı kurtlarla çiftleşirler, akrabası olan herhangi bir kurtla çiftleşmesi görülmemiştir. Eğer akraba dışında bir kurt bulamazlarsa ölene kadar yalnız yaşarlar ve çiftleşemezler. Kurtlar eski zamandaki inançlarımıza göre kutsal sayılırlar.

KÖPEK BALIĞI

Dünya genelinde 350 civarında türü olduğu bilinir. Bunların 36’sının ülkemizde yaşadığı bilinmektedir.Ülkemizde 100 yılda kayda geçen 18 köpek balığı saldırı vâkâsı bulunmaktadır. Ülkemizdeki ilk balık adamlardan Zareh Magar, Sivriada’da zıpkın balıkçılığı yaparken büyük beyaz köpek balığı tarafından saldırıya uğramış ve kıl payı kurtulmuştur.

YABAN KOYUNU

Nesli tükenmeye başlayınca 1960’da önlemler alındı. Konya Bozdağ’da 1000-1700 metre yükseklikte bir arazide korunmaya alındılar. Türkiye’nin endemik türlerindendir. Hala yaklaşık 500 yaban koyunu koruma altındadır.

AKDENİZ FOKU

Dünya da sadece Türkiye, Yunanistan, Fas , Moritanya ve Madeira Adalarında yaşarlar. Nüfusları yaklaşık 600 civarında olduğu söylenir. Sessiz, sakin , deniz kıyı mağaraları ve oyukları tercih ederler. Yaşam yerleri yok edilirse doğrudan etkilenirler.Ülkemizde yaşayan vahşi hayvanlardan en sevimlisi bence.

VAŞAK

Vaşak bir kedi türüdür. Normal kedilerden 5-6 kat daha büyüktür. Gündüzleri görmek mümkün değildir. Gece avlandıkları için genellikle gece görünürler. 2013 Burdur’da 1 vaşağın öldürülmesinden ülkemizdeki varlıkları anlaşılmıştır.

KARAKULAK

Güzel ,etkiliyici görünümlü vahşi bir kedi türüdür. Türkiye’de ilk kez 2002’de Batur Aygan tarafından fotoğraflandırılmıştır. Doğada görmek çok zordur. Çok iyi gizlenmeleri ve etkiliyici bakışlarıyla bilinirler.

LEOPAR

2013’de Diyarbakır’da bir çoban tarafından öldürülmüştür. Öldürülen leoparın türü belirlenemediğinden türü bilinmemektedir. Öldürülen leoparın Anadolu Parsı olduğu düşünülmektedir.

KARA AKBABA

Kanat uzunluğu 3 metreye kadar uzun olabiliyor. Karaçam ormanlarında yaşarlar. Avlanmak için kilometrelerce uçabilir. Ülkemizde en çok Ankara, Bolu, Eskişehir ve Kütahya’da bulunurlar.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaş!

2
2 Puan

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Mükemmel Mükemmel
1
Mükemmel
Çok Güzel Çok Güzel
1
Çok Güzel
Güzel Güzel
0
Güzel
Sasirtici Sasirtici
1
Sasirtici
Kötü Kötü
0
Kötü
Baya Kötü Baya Kötü
0
Baya Kötü
Çöp Çöp
0
Çöp

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir