Uzaya Çıkan İlk Türk

4 dk okuma süresi


Abone ol
3
3 Puan

Uzay insanlık için korkunç, heyecan verici ve en önemlisi bir bilinmezdir. Uzaya çıkmak astranot olmak çoğu kişinin çocukluk hayalidir, ama bu hayali gerçekleştirebilen çok az sayıda insan vardır. Soğuk Savaş döneminde başlayan Uzay Yarışının taraflarından olan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) 15 farklı Sovyet Cumhuriyetinden oluşuyordu. Bunların yarısını Kafkaslardaki Türk Cumhuriyetleri oluşturuyordu.

Sizi Musa Manarov ile tanıştırmak istiyorum: Kendisi bu cumhuriyetlerden Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti, bugünki ismi ile Azerbaycan vatandaşı olan bir Türktür.

Tam ismiyle Musa Khi Romanovich Manarov 1951 yılında Bakü’de doğan 1974 yılında Moskova Havacılık Enstitüsü’nden mezun olan Musa Manarov Kızıl Ordu Hava Kuvvetleri’nde bir albay, başarılı bir pilot ve subaydı. Musa Manarov 1987 ve 1990 yıllarında MİR uzay istasyonunda tam 541 gün kalan Azerbaycan Türkü kozmonot uzayda ilk defa bir yıldan fazla zaman geçiren kişi olmuştur ve bu süre onu uzayda en çok zaman geçirmiş 8.kişi yapmıştır. Vlademir Titov ile tek seferde 365 gün kaldığı için uzayda tek görevde en fazla zaman geçiren 3.kişi yapmıştır. Bu görevleri sırasında tam 7 kez uzay yürüyüşü yapmıştır ve bu yürüyüşler toplamda 20 saat sürmüştür.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaş!

3
3 Puan

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Mükemmel Mükemmel
1
Mükemmel
Çok Güzel Çok Güzel
2
Çok Güzel
Güzel Güzel
0
Güzel
Sasirtici Sasirtici
0
Sasirtici
Kötü Kötü
0
Kötü
Baya Kötü Baya Kötü
0
Baya Kötü
Çöp Çöp
0
Çöp
Furkan Karakaş
Tarih, Teknoloji, Araba, ve Havacılık meraklısı.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir