YENİ BİR SALGIN MI GELİYOR?

5 dk okuma süresi


Abone ol
0

Corona virüs ile bağlantısı olduğu düşünülen ve corona virüs yüzünden sayısında artış yaşandığı düşünülen bir hastalık olan ‘KAWASAKİ’ ile karşı karşıyayız.

Bildiğimiz ve verilerde gözlemlediğimiz kadarı ile COVID-19 çocuklarda baş göstermeyen bir pandemiydi.COVID-19 ile farklı olarak çocuklarda etkisini gösterdiği düşünülen bu hastalık başta ABD olmak üzere geçtiğimiz günlerde Fransa,İngiltere ve Belçika’da dikkat çekilecek bir durum olarak da 9 yaş altında gözlemlenmeye başladı.

KAWASAKİ HASTALIĞI NEDİR?SEMPTOMLARI NELERDİR?

Orta yaşlarda da rastlanılan bu hastalık genelde çocuklarda görülmek üzere el,dil ve göz altlarında bulunan kızarıklar ile saptanılıyor.Kawasaki hastalığında, hastanın vücudundaki orta büyüklükteki damarlarda enflamasyon gelişir. Bu duruma tıpta ‘vaskülit’ denir. Enflamasyon en çok kalbe kan taşıyan koroner arter damarlarda gözlenir. Çocuklarda kalp hastalığının en yaygın nedenidir. Çoğu durumda tedaviden birkaç gün sonra ciddi bir sorun olmadan iyileşir, birçok çocukta herhangi bir kalıcı hasara neden olmaz. Nüksler (tekrar) nadir olarak görülür.

KAWASAKİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

İLK AŞAMADA – Üç günden uzun süren yüksek ateş
– Akıntı olmadan gözlerde ortaya çıkan kızarıklık
– Göğüsten bacağa kadar yayılan deride, kasıklarda ve genital bölgede kızarıklık
– El ve ayaklarda şişlik ve kızarıklık
– Özellikle boyunda büyümüş lenf bezleri
– Tahriş olmuş boğaz, ağız ve dudaklar
– Şişik ve parlak kırmızı dil (çilek görünümünde) Bu süreç içerisinde kalp problemleri de gözlemlenebilir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaş!

0

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Mükemmel Mükemmel
0
Mükemmel
Çok Güzel Çok Güzel
0
Çok Güzel
Güzel Güzel
0
Güzel
Sasirtici Sasirtici
0
Sasirtici
Kötü Kötü
0
Kötü
Baya Kötü Baya Kötü
0
Baya Kötü
Çöp Çöp
0
Çöp
Enes Malik
Doğma büyüme Hataylıyım.İlkokul ve Ortaokulu Hatay'da okudum.Lisede hazırlık ve 9. sınıf olmak üzere Ankara'da 2 yıl kaldım.Sonra Hatay'a geri döndüm. Hayatım boyunca spora yatkın bir yapım oldu onun yanı sıra ise hep bir şeyler karaladım.Yazma becerimin yüksek olduğu alan şiir fakat deneme yönünde yazı yazmayı da severim.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir