Covid-19 Ekonomisi !!

6 dk okuma süresi


Abone ol
4
1 Paylaşılma, 4 Puan

Ne zaman bitecek bu salgın???

Herkesin merakla cevap aradığı soru bu aslında. Ama peki salgın bittikten sonra ne olacak. Eski hayatımıza aynı şekilde mi devam edeceğiz yoksa farklılıklar olacak mı ?

2019 Haziran Ayı

Dünya şuan büyük bir salgınla cebelleşiyor. Kimi ülkeler 100 üzerinden 90 puan alırken , kimi ülkeler 50 ve 60 notları ile yetinmek zorunda kaldı ve kalmaya devam ediyor.

Peki kim bu 90 alanlar ??

Bu sınavda tabi ki birinci ÇİN oldu hemde 95 alarak. 90 alan ülkeler ise Güney Kore, Japonya, Singapur gibi uzak doğu ülkeleri..

Bu bahsettiğimiz uzak doğu ülkeleri dünya ticaretinde büyük bir paya sahip. Bu ülkeler şuan için salgından tamamen kurtulan ilk ülkeler olacaktır. Bununla birlikte üretim de hızlanacak ve dünyada farklı bir konuma gelecek bu ülkeler. Neden diye soracak olursanız ABD ve AVRUPA sokağa çıkamıyor….

Üretim olmadığı zaman tüketimi kontrol altın almak zordur. Dünyanın kralı ABD salgından en çok etkilenen ülke konumunda. Koskoca ABD maske bulamıyor. Halk, yönetimin başında olan BAŞKAN TRUMP’ı sorumlu tutuyor. Çünkü mart ayının başında bu virüs grip gibi korkmaya gerek yok halk sakin olsun demişti. Şuan ABD de fatura ona kesiliyor. Hasta sayısı ve ölüm oranı yüksek.

Dolar/Euro

Avrupa da ise durum pek farklı değil. Özellikle Güney Avrupa da..

İtalya, Fransa, Almanya, İspanya, Belçika, İngiltere… Avrupa’nın kralları da sıkıntılı.. Yani demem o ki 2019 yılında ekonomik ve sanayi olarak parmakla gösterdiğimiz ülkeler şuan gelişmekte olan ülkelerden yardım istiyor.

Bu süreç geçtikten sonra parmakla gösterdiğimiz ülkeler yine aynı halde olabilecek mi? Oldukça zor gözüküyor. Dünya yönünü doğuya çevirecek. Peki doğuda ki ülkeler batıda ki ülkeler gibi mi ? Yönetim şekli olarak hayır. Uzak doğu her zaman disiplinlidir. Dünya disiplini asla bir daha elden bırakmayacak…


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaş!

4
1 Paylaşılma, 4 Puan

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Mükemmel Mükemmel
1
Mükemmel
Çok Güzel Çok Güzel
1
Çok Güzel
Güzel Güzel
0
Güzel
Sasirtici Sasirtici
0
Sasirtici
Kötü Kötü
0
Kötü
Baya Kötü Baya Kötü
0
Baya Kötü
Çöp Çöp
0
Çöp
Oğuzhan Güney
Araştırmacı, yazar. Ekonomi, siyaset, tarih, teknoloji, politika.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir